Príbeh o špinavom decku

Príbeh o špinavom decku (Bratislava)

 

 


Žijem v meste nazývanom „špinavé decko“, ako ho nazvali dvaja známi slovenskí architekti Iľja Skoček a Ľubomír Titl. Áno je to Bratislava, kde sa nás tu tlačí asi pol milióna. Cez pracovný týždeň je toto číslo o niečo väčšie.


Hoci je to už 27 rokov, stále toto mesto zaváňa komunizmom. Stačí sa len pozrieť na budovy, okolo idúcich ufrflaných ľudí alebo na súčasnú politiku, kde sa z toho totalitného systému čo to zachovalo. Všade naokolo vládne korupcia, klientelizmus a mnoho podvodov, ktoré nám už prídu ako samozrejmosť. Aby som nebol prehnane kritický, iný uhol pohľadu vraví, že Bratislava sa mení na modernú metropolu. Hoci tempo rozvíjania v skutku nie je najrýchlejšie oproti svetovým metropolám, ale musím uznať, že je to tak. Bratislava sa naozaj rozvíja. Každým rokom pribúdajú nové budovy, bussines centrá, kaviarne, obchody či už zábavné atrakcie na kultúrne využitie. Spoločnosť pomaly ožíva. Je to ako v lese, kde rastú huby po daždi. Už čoskoro pribudnú nové projekty, ktoré skrášlia Bratislavu. Napríklad projekt Čulenova, kde je autorka svetoznáma architektka Zaha Hadid (bohužiaľ už nie je medzi nami 🙁 ). Alebo nový nádych dostane aj autobusová stanica na Mlynských Nivách, ktorá sa zmení aj na nákupné centrum. Bratislava je v tomto čase jedno veľké stavenisko.

"Projekt Čulenova"

Zdroj: pentainvestments.com

 

Aby som nezabudol na stavby, ktoré už stoja. Všade naokolo kam sa pozriete, nachádzajú sa na väčšine budov doslova škaredé čarbanice. Dnes ma nemilo prekvapil výtvor na zástavkach v Petržalke, kde autorom diela boli netalentovaný umelci UFO a WIFON. Nie je to žiadne street art, ale výsledky vandalizmu, ktoré ničia tvár mesta. Tieto mimoriadne v úvodzovkách „nadané“ deti si pomýlili umenie s niečím čo umenie nie je! Som veľký fanúšik „street art“ umenia, ale aj toto umenie má svoje miesto a štýl, ktorým sa má prezentovať. Určite sa nehodí na niektoré budovy a plochy v meste. Ľudia neničte si to tu! Nemá to zmysel. Sami si to tu formujeme. Pozor aj na tie odpadky, ktoré dennodenne vyhadzujeme v enormných množstvách.

 

Zdroj: Fotoma.sk (Andrej Barta)

 

Vrátim sa k tej ufrflanosti. Často sa sťažujeme na niečo čo sami robíme zle. Keď sa napríklad niekedy prechádzam po meste, skúmam okolie. Nikdy mi nemôže uniknúť to ako sa ľudia správajú. Najlepšie miesto na sledovanie, je MHD-čka.  Prepáčte ľudia, že dosť často počúvam Vaše rozhovory. Moje zvedavé ucho mi to nedovolí neprepočuť (klebety, sťažnosti na svet, nadávky a mnoho podobného). Ukazuje to len Vaše negatívne postoje na svet. Nič s tým nikdy nevyriešite. Radšej nahoďte úsmev na tvár a svet bude o niečo krajšie miesto. Aby som nehádzal všetkých do jedného vreca. Je milé od ľudí počuť ako sa rozprávajú o nápadoch, radosti, úspechoch a o všetkých tých pozitívnych veciach. Títo ľudia idú príkladom. A v tejto chvíli sa blížim ku koncu dnešného článku.

Zhrniem to:

Tvár tohto mesta nedodáva len architektúra ale aj my ľudia. Záleží od nás ako sa k pozitívnejšej stránke mesta Bratislavy postavíme. A nebude to len mesto, ktoré veľa ľudí z rozličných kútov Slovenska hejtuje. Veď všetci vieme o tom svoje 😛

Zdroj: Anton Zorád (Fotoma.sk)

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.