Milan André: Inšpirujú ma ľudia, tento svet a príbehy, ktoré buď zažijem alebo vidím

 

 


Pred nejakým časom ma cez instagram celkom spontánne oslovil talentovaný hudobník Milan Andre, či mu nespravím pár záberov pred jeho koncertom v Bratislave. Ja som neváhal a stretli sme sa. Ako sme sa spoznali, tak sme sa stali aj dobrými priateľmi. Jeho hudobný talent, životný štýl a jeho názory na život mi doslova učarovali. Milan sa narodil a vyrastal v Kanade, momentálne žije v Londýne, ale je srdcom Slovák, keďže jeho mama má slovenské korene. V dnešnom rozhovore som ho trochu vyspovedal ako vníma hudbu, čo plánuje do budúcnosti a mnoho ďalšieho ... 

 

INSTAGRAM: @milanandremusic


 

Ahoj Milan. Skús mi na  rozbehnutie o sebe niečo prezradiť. Odkiaľ pochádzaš? Čomu sa vlastne venuješ?  

Ahojte všetci. Narodil som sa a vyrastal som v Kanade, konkrétne v Montreali. Neskôr som začal študovať hudbu v Toronte (Bachelors of music degree), kde som žil 8 rokov. Európska kultúra Montrealu, možno aj práve moje európske korene ma dotiahli do Londýnu, kde momentálne žijem a venujem sa tam hudbe. 

 

Mohol by si ma zasvätiť do toho, ako si sa dostal k hudbe? Čo ťa na nej fascinuje?

K hudbe som sa dostal, keď som mal 10 rokov. Učarovala mi hra na gitare. Postupne sa to stupňovalo a pomaly som začal aj spievať. Ako som sa rozvíjal, menil som štýly hudby. Najskôr som hrával ako gitarista veľa blues/rock. No potom som začal počúvať veľa Rnb/pop, takže tomu som sa venoval. Nakoniec sa to ustálilo a konečne som sa dostal do akustického štýlu, také skôr folk/pop by som povedal. 

 

Kto ťa hudobne ovplyvňoval?  Respektíve ovplyvňuje, lepšie povedané inšpiruje?

Inšpirujú ma ľudia, tento svet a príbehy, ktoré buď zažijem alebo vidím. No potom aj umelci, ktorí sú veľmi úprimní a robia hudbu, ktorá má silné príbehy. 

Pódium vnímaš ako svoje prirodzené prostredie, alebo si si musel na vystupovanie zvykať?

Povedal by som, že pódium/scéna bola pre mňa komfortná ihneď od prvej skúsenosti vystupovať pred davom. Prvýkrát to bolo, keď som mal 14 rokov. Predtým som ešte krasokorčuľoval od 7 rokov do 14 rokov, takže som už poznal ten pocit, že ľudia sa pozerajú len na teba, keď vystupuješ. 

 

Čo je skryté za tým ako hráš?

Čo sa týka techniky, už 20 rokov hrám na gitare, tak je toho dosť veľa... ale ja nato vôbec nemyslím, čo je za tým skryté, keď hrám. Skôr sa to teraz snažím prezentovať čo najviac naturálnejšie. Emócie prejavujem automaticky, ale vždy sa to mení, záleží od sitácie, kde hrám.  

 

Povedz mi tvoj názor ako alternatívneho hudobníka na komerčnú muziku?

Ja si myslím, že komerčná hudba dosť ničí hudbu ako takú. Verejnosť si myslí, že hudba tak má vyzerať, taktiež, že umelci majú tak znieť. To isté platí aj o ich výzore. No je to doslova pomýlené, keďže väčšina umelcov je v hudobnej brandži len za prachy. Mladí ľudia chcú byť spevákmi, len preto, lebo vidia ten život okolo peňazí, áut, slávy a tak daľej... Česť výnimkám (umelcom), ktorý do hudby vkladajú veľa skvelých príbehov, emócií a nie sú tam samozrejme za peniaze... O tejto téme by som vedel veľa rozprávať ale nateraz prestanem, lebo by som nato potreboval vyčlenenú vlastnú kapitolu.  

Aký máš, ako rodák z Kanady, vzťah ku Slovensku? Máš tu nejaké hudobné kontakty, prípadne spolupráce?

Mám veľmi rád Slovensko, keďže mám odtiaľto korene. Kontakty som nemal žiadne. Rástlo to od úplného začiatku. Kontakty som nabral za posledný rok, keď som tu veľa vystupoval a stretával ľudí. 

 

Chystáš v najbližšom čase na Slovensku koncert?

Môj najbližší koncert na Slovensku by mal byť približne na konci októbra alebo v novembri. 

 

Precestoval si už kus sveta. Aké rozdiely hudobného priemyslu vidíš medzi Európou a Amerikou?

V Amerike sa mi zdá, že väčšia časť verejnosti nemá záujem o živú hudbu, ktorá nie je od niekoho slávneho. No a industriálna hudba v Amerike je zas posadnutá tou komerčnou hudbou. V Európe má verejnosť oveľa väčší záujem o živú hudbu bez komerčného interpreta. Čo je dôležitejšie vážia si kvalitnú hudbu a hudbu, ktorá znie inak. 

Máš nejaké hudobné nesplnené sny, ktoré by si chcel v budúcnosti naplniť?

Určite by som chcel, aby moja hudba mala silu ovplyvňovať ľudí, aby robili pozitívne zmeny v ich životoch na základe mojej hudby. Hlavne aby vedeli rozlíšiť tie dobré veci od tých zlých, aby im moja hudba dala silu, nebáť sa kráčať životom so šťastím. Potešilo by ma, keby bolo počuť môj šírený hudobný odkaz v rádiu! Možno z tých ďalších snov by bolo, aj nejaké to medzinárodné turné.

 

Opíš mi tvoj najlepší zážitok, respektíve skúsenosti, ktoré si získal počas svojej hudobnej kariéry? Na ktoré skúsenosti a zážitky si obzvlášť hrdý?

Som hrdý, nato že mám hudobnú vysokú školu (Bachelors of music degree), ktorú som vyštudoval v Toronte. Medzi moje najlepšie zážitky určite patrí koncert v nitrianskom starom divadle, ktorý som mal nedávno v júni. 

 

Na záver by si mohol mojich čitateľov namotivovať a prezradiť im, čo je podľa teba kľúčom úspechu vo vlastnej tvorbe?

V hudbe kľúč úspechu neexsituje. Každá cesta a každý priebeh je iný. V živote je to už iné, tam existuje vonkajší úspech aj vnútorný úspech. Keď sa budeme sústrediť len na vonkajší úspech, určite sa nestaneme šťastnými. Aby mal človek úspech, ktorý navonok pôsobí dobre (kariéra, peniaze, dom a mnoho ďalšieho), musí mať vnútorný úspech na prvom mieste. Vnútorný úspech stojí na jednoduchých veciach, že pracuje na sebe, pomáha iným kedykoľvek môže, tektiež, že nachádza radosť a šťastie v maličkostiach...  

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.