Matúš Trajtel v rozhovore: Nech už robíš akúkoľvek činnosť, je dôležité aby si nonstop napredoval a zlepšoval sa v tom

 

 


Dnes ti prinášam tento skvelý rozhovor s Matúšom Trajtelom, ktorý sa v súčasnosti venuje jazdeniu na biku ako MTB Dirt/Park rider. Matúš je zároveň aj môj dlhoročný kamoš, o to viac ma teší, že  som s ním mohol spraviť inšpiratívny rozhovor. Jazdenie na biku je jeho životný štýl, ktorý ho neskutočne napĺňa. O tom ako zostať vo forme a nasledovať svoje ciele vám prezradí v dnešnom rozhovore ...  

 

 INSTAGRAM: @trajty


No, Matúš je o tebe známe, že sa venuješ jazdeniu na biku. Skús sa trocha ešte viac predstaviť tým, ktorí ťa nepoznajú a rozpovedať mi akému štýlu jazdenia sa venuješ?

 Volám sa Matúš, mám 21 a jazdím MTB Dirt/Park.

 

Pochádzaš z dediny v okrese Nitra – Ako ovplyvnil život na dedine tvoje jazdenie?

Nakoľko bývam na dedine a veľa tu toho nie je, tak podmienky na jazdenie boli biedne. Max nejaký street v dedine, ale takisto nič moc. Chodil som cez víkendy do skateparku v Nitre alebo do Vrábel na dirty. Teraz už mám v lese nad dedinou step-up, cca 15 minúť cesty od domu. Je to vážne super, že môžem trénovať triky na veľkom skoku každý deň, bez toho aby som niekam šiel dlhú cestu a nakoniec zistil, že sa v polke cesty pokazí počasie. Nie je tu až tak veľa ľudí čo by sa venovali športom a už vôbec nie takýmto. Na druhej strane vôbec mi to nevadí. Vždy si poviem, že radšej budem potiť krv a každý deň mať svalovku a dobrý pocit zo seba, ako len sedieť každý deň na lavičke a piť víno ako podaktorí chlapci. (smiech)

 

Ako často trénuješ aby tvoj progres stále rástol ?

Pokiaľ je to možné, tak každý deň. Samozrejme treba rátať s tým či mi to počasie umožní. Chcem sa držať vo forme nonstop. Nakoľko to už robíš dlhší čas a pár dní to nemáš proste cítiš, že niečo tvojmu telu chýba. Snažím sa čo najviac napredovať a progres je nevyhnutnosť. Každý deň môžeš mať nové výzvy, robiť veci, z ktorých máš strach a zlepšovať seba samého vo viacerých smeroch. No takisto môžeš robiť stále to isté každý deň bez pokroku. Záleží od jednotlivca ako sa k tomu postaví.

 

Na akom biku momentálne jazdíš?

Momentálne mám vyskladaný Dartmoor Two6 Player. Mám ho zhruba 2 roky. Na vyskladanie biku som použil:  Dirt/Streetový rám, na ktorom mám Marzocchi DJ3 vidlicu, 26ky MAD kolesá na nábojoch Novatec, brzdu mám hydraulickú od Shimana, kľuky - KINK ,prevodník - Total BMX, dartmoorové pedále, FSA rajdy a ODI Longneck gripy.

 

Určite máš aj také dni, keď sa chceš na všetko vykašlať. Čo používaš ako motiváciu, respektíve inšpiráciu na to aby si sa opäť nakopol na kolaje produktivity?

Myslím, že také dni má každý. Záleží to len od spôsobu myslenia každého jedného, či mu nejaká maličkosť má prekaziť to celé prečo to robí. Čo je v skutku nezmysel. Sú lepšie dni a aj horšie. Motivácia takisto prichádza aj odchádza, no snažím sa vždy vydolovať aj z toho zlého vždy niečo dobré. Každopádne vždy ma nakopne, keď si predstavím, že hlavne to robím preto, že ma neskutočne baví ten šport. Napĺňa ma kombinácia, že ten šport mám neskutočne rád a dokážem pri tom napredovať. Vždy treba hľadieť na cieľ a nie na prekážky.

 

S akým svetovým bikerom by si si najradšej zajazdil, keby si mal príležitosť? Povedz aj prečo?

Jednoznačne Brandon Semenuk. Je veľa ďalších riderov ako Pilgrim, Soderstroem, Genon atď. No B.Semenuk je pre mňa obrovskou inšpiráciou, v podstate od začiatkov jazdenia.

Dosť ľudí začalo jazdiť vďaka editom na nete, kde videli svojich obľúbencov a povedali si, že to môžu skúsiť tiež, lebo to vyzerá super. Brandon Semenuk má neskutočný štýl a spravil pre šport veľmi veľa, či už sa to týka závodenia, progresu športu, ale aj vydal veľa editov. Treba si hlavne uvedomiť, že to nie sú žiadny nadľudia. Sú to obyčajní týpci, ktorí mali ten sen a ako tvrdo na ňom makali, tak sa im nakoniec aj splnil. To je tá motivácia, keď vieš, že oni to dokázali a v podstate každý má takú istú šancu nato, aby sa stal čo najlepší, ak má pevnú vôľu a je schopný urobiť všetko preto. Jednoznačne stretnúť ho alebo dať s ním session je taký menší sen, ale veď možno raz. (smiech) 

If you are @crankworx come by the @trekbikes booth around 11am for a @c3project team signing | ? @harookz

A post shared by Brandon Semenuk (@brandonsemenuk) on

 

Máš vysnívané miesto kam by si chcel ísť jazdiť?

Bolo by to Post Office v Aptos - CA. Jednoznačne preto, že je to legendárny spot, ktorý vznikol absolútne z ničoho. Tí čo teraz jazdia už profesionálne tak, keď začínali ho postavili len ako miesto, kde môžu každý deň jazdiť spolu. Najprv tam bola jedna lajna dirtov, potom dve, tri... Neskôr pribudli transfery, začali sa lajny prekrižovať atď...  Fascinuje ma, že bikeri z celého sveta tam chodili jazdiť len preto, že to bolo fakt dobré miesto na jazdenie. Síce už je asi 2 a pol roka zbúrané, no aj tak pamätať si bude ten spot každý, kto sa pohybuje v týchto ,,kruhoch´´.

 

Čo ty a súťaže?

Nato, koľko dlho jazdím je fakt sranda, že ešte som nebol ani na jednej súťaži. Príde mi to ako obrovský stres a celkovo mám, ako keby obrovský problém sa sústrediť, keď nemám ticho a kľud. Jasné, keď jazdíme spolu viacerí je to iné. Viem, že tréma je normálna vec a väčšinou hneď pominie. No každopádne chcem mať aj tú skúsenosť. Je to jedno z mojich predsavzatí, čo som si dal a nechcem aby to ostalo len pri myšlienkach, tak dúfam, že čoskoro sa ďalšia výzva stane skutočnosťou.

 

Aká je tvoja najväčšia skúsenosť, ktorú si získal počas jazdenia? Čomu ťa jazdenie vlastne naučilo?

Trpezlivosť. Ako sa hovorí, že všetko má svoj čas, tak tu to platí rovnako. Občas mi pri učení triku prasknú nervy, ako hocikomu. No, ale to je normálne. Niečo sa naučíš za deň, niečo za mesiac a niečo za pol roka. Napríklad, keď sa učím nový trik, tak pokiaľ si ho nedokážem presne predstaviť v hlave krok po kroku z môjho pohľadu, tak ho neviem dať vôbec. Chce to dosť trénovania, kým budeš mentálne stabilný a pokiaľ to budeš robiť správne, tak to čo chceš vedieť sa naučíš. Na druhej strane takisto, keď ti raz niečo nejde je omnoho lepšie si povedať, že možno nemáš svoj deň a zatiaľ skúšaj niečo iné. Za nejaký čas sa k tomu len treba znovu vrátiť. Nemá zmysel, keď vidíš, že niečo skúšaš a stále nič. Potom nemá vážne zmysel hádzať bike alebo prilbu na všetky smery, o tom viem svoje. (smiech)

 

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Či už s jazdením alebo v iných oblastiach?

Nehovorím, že nemám konkrétne plány do budúcnosti, ale nehcem mať všetko dopredu naplánované, keďže v konečnom dôsledku to často dopadne úplne inak. Budem robiť to čo doteraz. Napredovať a zlepšovať sa a myslím, že si to samo vytvorí cestu a príležitosti. Jazdiť budem čo najviac a taktiež budem dávať spoločné session, buď na dirtoch alebo v skateparku. Čoskoro už vyjde môj edit, takže máte sa načo tešiť.

 

 

Akú radu odporučil čitateľom, ak sa chcú pustiť do nejaké vlastného projektu či už v oblasti športu alebo v akomkoľvek inom odvetví?

Predovšetkým to, aby na nič nečakali. Žiadna zmena v živote alebo príležitosť nepríde, keď človek bude len sedieť doma a nič s tým nerobiť. Na Slovensku je veľmi veľa mladých a kreatívnych ľudí, ktorí sú neskutočne nadaní v tom čo robia, no buď sa za ten talent hanbia a nechcú sa dostať do povedomia, čím by čelili kritike, čo je úplne normálne. No, alebo čakajú, že to príde samé od seba.

 

Túto otázku na záver pokladám vždy a najradšej! Aké je tvoje životné motto, ktoré ťa ženie dopredu?  

Asi to, že "Diamant vzniká len pod veľkým tlakom". Nech už robíš akúkoľvek činnosť, v ktorej vidíš zmysel, je veľmi dôležité aby si nonstop napredoval a zlepšoval sa v tom. Pokiaľ chceš byť najlepší ako sa dá, progres je nevyhnutný.

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.