Ľubica Mildeová – Slovenka, ktorá sa venuje detskej láske v dospelom veku

 

 


Kreativita je niečo, čo Milde skutočne vystihuje. Mladá Slovenka z Trnavy, ktorej toto krásne umenie nazývané kreativita učarovalo už v rannom detskom veku sa venuje tvorbe originálnych kúskov, ktoré potešia nejedného človeka. Farby a rôzne materiály sú veci, ktoré Milde rada spája. Keďže jej portfólio je rozmanité, každý milovník originálnych kúskov si príde na svoje. Nerobí jej teda problém, vymyslieť rôzne unikátne predmety. Čo ju vedie k tomuto umeniu sa dozvieš v dnešnom rozhovore. 

 

Zdroj: Milde.sk

Ako by to bolo, keby sme vám hneď zo začiatku nepredstavili slečnu Milde. Príbeh o tom, kto je Milde nám zo začiatku netradične rozpovedal výtvarník Matej Vida.

Ľubica Mildeová, hovorím jej Mildica s úsmevom na perách. Úsmev, to čo sa vám vykreslí na tvári pri jednaní s touto nadanou a šikovnou slečnou. Keď maľuje - miluje. Miluje maľovať, kreovať a vytvárať originálne, neopakovateľné zhluky farieb, tvarov a kompozícii na rôzne materiály v rôznych veľkostiach.

Mildica a jej hlas vám pripraví dobrý deň. Jej oči vás potešia na duši. Rozhovor o umení bude pre vás veľkým obohatením od ženy, ktorá maľuje to, čo vidí a cíti.

Kreatívnej tvorbe sa venuje od malička. Detská láska v dospelom veku, ktorá nikdy nezanikne. Maľba ako relax, pocit radosti, vnútorného naplnenia a zábavy sa odráža na kvalite jej prác. S ničím ju nezaskočíte a so všetkým si hravo poradí.

Lebo život je tvorba každodenná. Či už tvoríme rannú kávu alebo maslový chlieb. Mildica vám vytvorí niečo, do čoho vloží kus seba a zachytí neopakovateľnú konštaláciu pocitov v umeleckom diele, ktoré sa stane jediným originálom vo vašej a celosvetovej zbierke.

 

Výtvarník: Matej Vida

 

Kedy si začala na sebe pozorovať, že ty a tvoja kreatívna tvorba jednoducho patríte k sebe?

Od malička.

 

Ako a kedy si sa dostala k dizajnu? Čo bolo tým prvotným impulzom vedúcim ťa týmto smerom?  A aká bola tvoja prvá kreatívna vec, ktorú si vyrobila?

Vždy ma bavilo, keď to, čo som si vymyslela, som mohla reálne aj vyrobiť a niekde potom vidieť ako sa to nosí/používa (myslím textil, dizajn, predajne a podobne). Úplne prvá? To si nepamätám. Keď som bola malá, s kamoškou sme si vyrábali vlastné kreslené komixy, ale na úplne prvú kreatívnu vec si nepamätám.

 

Zdroj: Milde.sk

 

Možno tak trochu klišé otázka, ale kde dokážeš stále hľadať novú inšpiráciu pri tvojej tvorbe celkovo? Prípadne máš nejakého obľúbeného umelca alebo dizajnéra, o ktorom by si mohla povedať, že bol inšpiráciou pre tvoju tvorbu?

Inšpiráciu hľadám všade okolo seba. Veľakrát ma inšpirujú obyčajné veci okolo mňa, okolo ktorých chodím každý deň, ale túto inšpiráciu si všimnem len občas. Ďalej sú to aj obyčajní ľudia, okolo ktorých prejdem na ulici. Občas sú to kolegyne alebo kamošky, keď niečo vtipné utrúsia. Potom samozrejme internet - stránka behance.net. Z umelcov určite Bansky, Glenn Jones a Biancoshock. No z tých česko-slovenských HulaLife is Porno.

 

Ak by si mala možnosť spolupracovať s hocikým na svete, kto by to bol a prečo?

Banksy. Myslím, že to nepotrebuje komentár.

 

Ako vidíš budúcnosť umeleckého priemyslu a ktoré prvky, trendy alebo materiály podľa teba budú vždy najdominantnejšie?

Drevo, sklo, plexisklo, kov a betón. Umelecký priemysel pôjde stále vpred. Myslím si, že ani Slovensko nezaostáva. Máme tu naozaj veľa šikovných ľudí. Dúfam, že ich bude čím ďalej, tým viac.

 

Zdroj: Milde.sk

 

Čo je podľa teba najväčším problémom umelcov aktuálne na Slovensku, prečo si myslíš, že kvalitná kreatívna práca nie je tak u nás vážená?

Málo klientov, ktorí sú ochotný platiť za myšlienku a kreativitu. Mnohí z nich chcú platiť len za hmotné veci. Druhú stránku veci, ktorú nevidia, častokrát neberú do úvahy.

 

Skús nám priblížiť ako približne vyzerá tvoj bežný deň v pracovnom týždni?

Ráno idem do práce ako každý normálny človek. Keď z nej večer o 17-18:00 prídem, tak pracujem na svojich veciach pre Milde.sk cca do 22:00. Každý ďaľší deň to isté. Spím málo, ale baví ma to. Samozrejme, keď sa mi nič nechce leňoším a oddychujem, ale to je pre každého z nás asi bežné.

 

Čo by si odporučila  mladým kreatívcom, ktorí sa chystajú rozbehnúť vlastný biznis no chýba im odvaha?

Odporúčam, že treba využiť všetko, čo môžu dostať zadarmo. Ja som napríklad využila absolventskú prax z úradu práce. Potom tiež príspevok na podporu podnikania a musím povedať, že mi obe veci dali veľa. Veľa som sa proste naučila. Za peniaze z príspevku som si kúpila základné veci potrebné pre moju kreatívnu tvorbu. Jednoducho sa netreba báť. Keď to nevíde, vždy môžeš ísť pracovať za pokladňu do niektorého z nákupných centier 😛

 

Na záver sa stáva mojou obľúbenou otázkou. Aké je tvoje životné motto, ktoré ťa ženie dopredu?

I am not sure how but I know I will.

 


 

Ďakujem Milde za rozhovor. Veľmi ma potešila spolupráca s Milde. Ak aj vás tvorba tejto umelkyni očarila. Nájdete ju na jej webe Milde.sk a na sociálnej sieti Instagram pod menom milde.sk

 

   

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.