Lea Jenčová je fotografka, ktorá sa v prírode cíti sama sebou

 

 


Talentovaných ľudí v oblasti umenia nenájdeme len za hranicami, ale aj u nás na Slovensku ich je požehnane. Najnovšie ma zaujala Lea Jenčová, ktorá sa venuje fotografovaniu. Lea nie je vo fotografovaní žiaden nováčik. O tom aký má vzťah k fotografovaniu nájdeš v dnešnom rozhovore...


 

Ahoj Lea. Skús nám na rozbehnutie niečo o sebe prezradiť. Koľko máš rokov? Kde študuješ?

Tak niečo málo o mne. Volám sa Lea Jenčová a mám 17 rokov. Študujem SOŠ veterinárnu v Košiciach. Keďže tu študujem, dá sa povedať, že tu aj bývam. Cez víkendy sa vraciam do mojej dedinky na severe Východného Slovenska. Ale ani tam dlho neobsedím. Väčšinou vyrážam fotiť, ak je čas.

 

Mohla by si nás zasvätiť do toho, ako si sa dostala k umeniu fotografie?

Začalo sa to, keď som mala 13 rokov a v mojom okolí fotil nadaný mladý fotograf. Ja som jeho fotky veľmi obdivovala. Inšpiroval ma natoľko, že som sa o to začala zaujímať aj ja. Už to potom išlo samé. Prvé fotky boli fotené samozrejme na telefón. Postupom času prišla na rad aj zdrkadlovka, ktorou fotím dodnes. Na začiatku som si v tom smere vôbec neverila. Mala som dokonca aj obdobie, keď som rok aktívne nefotografovala. Prelomové obdobie boli hlavne posledné dva roky, keď si moje fotky začali všímať ľudia na Instagrame. Práve to ma nakoplo venovať sa tomu viac a viac.

 

Ako vyzerá tvoj bežný deň a miesto, kde najradšej fotografuješ?

Môj bežný deň je všedný deň študenta. Škola a učenie. Nekonečný kolobeh. Po škole sa väčšinou snažím chodiť von. Keďže sa rada prechádzam sama, tak často chodím objavovať uličky v Košiciach. Najradšej fotografujem jednoznačne v Tatrách. Celkovo mám rada hory, ale zatiaľ som nemala možnosť navštíviť iné ako tie naše.

 

Koľko času stráviš nad úpravou jednej fotografie?

Maximálne 5 minút, keďže fotky upravujem iba cez telefón. Takže to netrvá nejako extra dlho.

 

Kto je tvoj najväčší vzor, či už vo fotografovaní alebo v živote?

Vo fotení to bude Honza Řeháček na Instagrame ako @kopernikk. Sledujem ho odvtedy, keď mal len pár sledovateľov. Jeho fotky ma neskutočne inšpirujú. Fotí presne to čo mám ja najradšej. To je príroda, plus kombinácia s jeho psíkom je neuveriteľná.

 

Je nejaká vec, ktorú na svojej záľube k fotografii nemáš rada a naopak, ktorú máš najradšej?

Najradšej mám to, keď fotím v lese sama. Nikto tam nie je a potom dokážem tú fotku odovzdať pár stovkám a keď sa podarí aj pár tisícom ľudí. Je to podľa mňa úžasné, že to môžem ukázať ľudom ako to v daný moment vidím a cítim ja. Myslím, že nejaké negatíva sa tu nájsť veľmi nedajú. Robím to s radosťou a aj keď sa občas fotky nevydaria, tak stačí mi aj to, že som deň strávila v prírode.

 

Na tvojej stránke je veľmi veľa fotiek prírody. Rada cestuješ? Kde všade si už bola a kde sa ti najviac páčilo?

Milujem cestovanie, síce zatiaľ stoho veľa precestovaného nemám ale viem, že ma to napĺňa a robí šťastnou. Keď sa to skombinuje ešte s fotením, tak to je radosť žiť, haha. Cestovať takto po Slovensku som začala ešte len tento rok no stihla som zatiaľ čo sa týka Tatier plesá ako Štrbské, Popradské, Veľké Hincovo, Zelené, Veľké Biele pleso. Ďalej Vodopád Skok, Sedlo pod Ostrvou a posledné sú Vodopády Studeného potoka. Párkrát som zavítala aj do Slovesnkého raja. Najviac sa mi páčilo určite na Zelenom plese a na Tomášovskom výhľade.

 

Máš nejaké fotografické nesplnené sny, ktoré by si si chcela v budúcnosti naplniť?

V prvom rade by som chcela prejsť celé Slovensko, lebo je krásne na fotenie. Ale môj sen je navštíviť Nórsko a jeho fjordy. Ďalej národné parky v USA, Kanada, Aljaška a podobné krajiny. Zatiaľ tomu treba nechať len čas.

 

Myslíš si, že má fotografia na Slovensku budúcnosť?

Ťažko sa mi odpovedá na túto otázku, ale verím, že áno. Je to určite na lepšej ceste ako pred pár rokmi.

 

Na záver by si mohla čitateľov namotivovať, a prezradiť im, čo je podľa teba kľúčom úspechu vo vlastnej tvorbe.

Hlavne si treba veriť a nikdy neprestať na sebe pracovať. Musíš obetovať svoj voľný čas, spánok, pohodlie. Podľa mňa to človek musí mať v sebe a možno ten kľúč ani neexistuje. 🙂


Viac fotografickej tvorby, ktorú produkuje Lea Jenčová nájdeš na Instagrame pod menom @lleeaag

 

   

   

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.