Herečka Kristína Valovičová: Niekedy trpím poruchou sebaovládania a moje ústa so mnou absolútne nespolupracujú

 

 


Ďaľší rozhovor je tu. Dnes som si vzal na mušku herečku Kristínu Valovičovú. Niektorí ju poznáte vďaka Youtube z kanálu Zrebný&Frlajs, iní ste ju možno spozorovali na televíznom kanáli Markíza. K rozhovoru som si ju prizval preto, pretože je to v skutku pozoruhodný herecký zjav a mimoriadny talent. Ako sme sa pred časom lepšie spoznali, uchvátil ma jej zmysel pre humor a pradupovediac som si ju aj celkom obľúbil za jej pozitívny prístup k životu. Ak sa chceš o nej dozvedieť viac, pusti sa do dnešného rozhovoru...  

 

INSTAGRAM: @kristina.valovicova


Photo by BFocus Studio

Ahoj Kristína! Na úvod býva u mňa dobrým zvykom predstavenie. Ako by si detailnejšie opísala samu seba? 

 - Zdravím všetkých! Takže ďakujem na úvod za najťažšiu otázku, akú mi kedy kto mohol položiť (smiech), pretože často neviem, čo mám sama o sebe okrem osobných údajov povedať, ale skúsim to. Som nedôverčivá, žiarlivá, nerozhodná, stresujúca, chaotická osoba so srdcom dieťaťa, ktoré miluje smiech. Niekedy trpím poruchou sebaovládania a moje ústa so mnou absolútne nespolupracujú, a to hlavne vtedy, keď som unavená. Stále trepem. Niekedy aj dosť z cesty. Takže ak ma niekedy budete počuť tliachať do vetra, neznamená to, že mám nejaký druh poruchy osobnosti, som len unavená. Aj keď vlastne ...

 

Ako si sa dostala k herectvu? Čo ťa na ňom vlastne baví?  

- K herectvu som sa dostala  až na strednej škole. Na konzervatórium som sa hlásila v prvom rade kvôli spevu. Spev bol už od detstva mojou najväčšou vášňou. No keďže som nikdy nechodila na spev  do ZUŠky, tak som sa nemohla prihlásiť na spevácky odbor, pretože na konzervatóriu sa dá študovať len operný spev, no a na ten som nemala dostatočnú hlasovú techniku. Tak som hľadala  alternatívu. Do úvahy  pripadal hudobno-dramatický odbor-herectvo, ktorý v sebe zahŕňal muzikálový  spev. Vyskúšala som prijímacie skúšky na herectvo a podarilo sa. Nakoniec  som si predsa len   našla cestu k herectvu, aj keď mojou prioritou bol spev. Herectvo  som si postupne zamilovala a teraz si dovolím tvrdiť, že je a bude pre mňa vždy na prvom mieste. A čo ma na ňom baví ? No predsa to, čo každého človeka, ktorý  sa mu venuje či už profesionálne alebo pre potešenie. A tým je schopnosť odosobnenia sa a možnosť byť všetkým, čím chcem byť, no aj tým čím nechcem byť. To ma posúva vpred a zvyšuje moje životné hodnoty.

 

Čo ty a spolupráce so Zrebný&Frlajs? Ako to v skutočnosti vzniklo?

 - Pravda je taká, že kým som sa s Matejom a Lukášom nestretla na nakrúcaní, ani som len netušila, o čo vlastne ide. Lukáša som  spoznala na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, kde ma jeho otec Tibor Frlajs učil dabing. Sem tam sme prehodili pár slov a to bolo asi tak všetko. Na tejto škole študoval taktiež Mojmír Procházka a aj Barborka Vincúrová. Jedného dňa mi Lukáš napísal, že či si nechcem zahrať v ich videu. Nevedela som síce o čo sa jedná, ale nejakým spôsobom som mu dôverovala. Na nakrúcaní ma zoznámil s Matejom. Až potom som si popozerala ich tvorbu a pozisťovala som si, s kým a s čím som vlastne mala tú česť. Video, v ktorom som si zahrala malo celkom úspech a od vtedy ma chalani volali na nakrúcanie pravidelne, za čo som im nesmierne vďačná, pretože vďaka feedbackom ľudí, ktorí kanál sledujú vidím, že to má naozaj zmysel.

 

Keď som už načal túto tému, môžeš mi prezradiť nejaké pikošky z natáčaní? 

 - Myslím si, že to nie je veľmi potrebné, pretože všetky tieto pikošky zo zákulisia máte možnosť všetci vidieť v backstageových videách na youtubovom kanáli Zrebný & Frlajs EXTRA. Niektorí dokonca tvrdia, že backstage video je lepšie než originál video. Ktovie, možno je to kvôli možnosti vidieť náročný tvorivý proces a prácu chalanov a celého štábu, možno je to práve kvôli tým pikoškám.

 

Myslíš si, že slovenské televízne stanice utrpeli pokles sledovanosti s príchodom youtube videocontentu? 

- Myslím si, že čo sa týka mladšej generácie určite áno. Ja sama si zapnem televíziu veľmi zriedkavo, tak mám pocit, že u ľudí, ktorí majú o 10 rokov menej než ja, tomu nie je inak. 

Photo by BFocus Studio

Aký je tvoj najobľúbenejší žáner, čo sa týka filmového priemyslu? 

 - Nie som si istá, či mám konkrétny obľúbený žáner,  ale milujem surrealizmus  a expresionizmus  a dosť si ulietavam na filmoch o psychopatoch  a psychických poruchách. Je to niečo, čo ma naozaj zaujíma, ba dovolím si dokonca tvrdiť, že som tým fascinovaná. Ďalej nepohrdnem žiadnym dielom od Tima Burtona, ktorý  do svojich  filmov  vkladá  klasické expresionistické prvky. Willy Wonka je pre mňa jedným z najzaujímavejších charakterov, lebo je to strašné „psycho“. Myslím tým nie len novšiu verziu od Burtona, ale  aj  verziu tohoto filmu z roku 1971.Taktiež  medzi moje srdcovky patria  filmy  akými sú napríklad Mechanický pomaranč, Prelet nad kukučím hniezdom, Rozpoltený, Dánske dievča, Narušenie a veľa ďalších filmov podobného rázu. 

 

Čomu sa venuješ vo voľnom čase okrem herectva? Do čoho vkladáš energiu?

 - Momentálne študujem, čiže sa snažím zameriavať v čo najväčšej miere na školu. Popri tom, ak je čas, chodím na brigádu ako každý správny študent. Ale inak svoj voľný čas v tom pravom slova zmysle trávim s priateľmi alebo sama so sebou a dobrým filmom zabalená v chlpatej deke.

Photo by BFocus Studio

 Prezraď mi, na čom by si chcela v budúcnosti pracovať? Respektíve aké máš plány do budúcna? 

 - Tak určite by som sa naďalej chcela venovať herectvu a pracovať na zlepšení. Momentálne zažívam obdobie, kedy absolútne nepozerám na to, čo bude. Možno je to z mojej strany celkom nezodpovedné, ale užívam si prítomnosť a nebránim sa ničomu. Vďaka tomu mám menej stresu a cítim sa byť šťastnejšia oproti uplynulým rokom. Čiže plány do budúcna momentálne neriešim. Čo príde, to príde. Nech je to čokoľvek.

 

Väčšina z nás má tie svoje vzory, ktoré nás inšpirujú. Máš aj ty nejaké? Alebo sa snažíš byť čo najviac sama sebou? 

 - V tom, čo robím sa snažím nájsť čo najväčšiu mieru prirodzenosti. Samozrejme, že som si ako študentka herectva prešla hereckou technikou podľa vzoru K. S. Stanislavského. Mňa síce vždy  fascinovala viac herecká technika Michaila Čechova, ktorú aktívne využíva Johnny Depp, no táto technika sa, myslím si, u nás nevyučuje. Čiže ak sa dá, snažím sa ísť  týmto smerom, hľadať cestu k tejto technike a hlavne nájsť si v nej seba a svoju prirodzenú polohu. Ak chceš odo mňa počuť konkrétne meno, tak sa mi celkom páči herectvo nemeckej herečky menom Martina Hill.

Photo by BFocus Studio

Spýtam sa teraz takú otázku na zamyslenie. Je dôležité zažiť a vidieť, akými nechceme byť?

 - Áno, je. Ale „videnie“ záleží od človeka a hlavne od miery jeho vnímavosti a schopnosti empatie k svojmu okoliu. „Zažiť to“ je samozrejme silnejšie a vzbudí v človeku intenzívnejší postoj k veci. Ak tieto dve veci neumožnia človeku predchádzať tomu, aby sa z neho stal človek, akým nechce byť, tak to nevadí. Veď ako sa hovorí, učíme sa aj na vlastných chybách. Ak sa začneme uberať zlým smerom, ten feedback predsa len nakoniec od niekoho dostaneme.

 

Záver rozhovoru vždy venujem motivačnej chvíľke. Akým mottom sa riadiš na tvojej ceste životom? Čo ťa ženie dopredu? 

 - Myslím si, že začínam byť už v tom veku, kedy je pre mňa nepodstatné riešiť to, či ma ľudia majú alebo nemajú radi. Preto sa riadim mottom „Ak ma máš rád, mám aj ja teba. Ak ma podporuješ, podporujem aj ja teba. Ak držíš so mnou, držím s tebou. Ak ma nenávidíš, je mi to fuk.“ A myslím si, že to je cesta k pokoju. Väčšinu trápenia si ľudia spôsobujú navzájom kvôli tomu, že nemajú  medzi sebou dobré či už kamarátske alebo partnerské vzťahy. No energiu treba vkladať do ľudí, ktorí stoja pri nás a chcú pre nás dobro. To ostatné je strata energie a hlavne času. To, čo ma ženie  dopredu sú ľudia, ktorí sú správni, spravodliví a hlavne úprimní k sebe a k ostatným. Sú to ľudia, ktorí ma za ruku ťahajú vpred. Netreba sa jednoducho zbytočne príliš riešiť a tak isto netreba riešiť  veci, ktoré sú pre náš život nepodstatné.

Photo by BFocus Studio

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.