Fotograf Pavel Kuna vám ukáže svet fotografie elektronickej tanečnej hudby

 

 


Pred Pár dňami som sa zoznámil s mladým talentovaným chalanom Pavlom Kunom. Inšpiroval ma natoľko, že som s ním pripravil pre vás rozhovor. Pavel pochádza z Nitry a na svoj mladý vek už toho vo fotografií dosiahol naozaj veľa. Dokumentuje život na festivaloch a kluboch, nielen na Slovensku ale i v zahraničí. Jeho fotografia je zameraná na svet okolo elektronickej tanečnej hudby. Svojou húževnatosťou sa mu podarilo stať tretím najlepším hudobným fotografom na svete za rok 2017 a taktiež spolupracuje s poprednými umelcami elektronickej tanečnej scény ako napríklad Dj Antoine, Curbi, D.O.D a mnohí ďalší... 

 

INSTAGRAM: @pavelkuna


 

Ahoj Pavel, na úvod niečo jednoduché: Ako sa z teba stal fotograf festivalov a elektronickej tanečnej hudby? Kedy si si uvedomil, že chceš, aby sa tvoja kariéra uberala práve týmto smerom?

Ahoj Ľubo, keď pred pár rokmi nastala éra Instagramu a Snapchatu veľmi som túžil po tom, aby aj môj feed vyzeral dobre. Nechcel som, aby to boli len nejaké selfie a fotky pred zrkadlom, čo vtedy veľmi fičalo, ale chcel som aby to boli fotografie s dušou. Tak som sa rozhodol, že začnem fotiť. Zo začiatku len mobilom, a to väčšinou prírodu alebo architektúru. Postupne ma začala čoraz viac lákať dokumentárna a reportážna fotografia. Vyskúšal som si fotenie rôznych podujatí, strávil som dokonca niekoľko dní v štyroch rómskych osadách, kde som dokumentoval život Rómov na Slovensku, ale cítil som, že moja budúcnosť to nie je.

Keď som prvý krát náhodou na Instagrame narazil na účet svetoznámeho hudobného fotografa, ktorý vystupuje pod prezývkou @rudgrcom, uvedomil som si, že by som sa chcel venovať hudobnej fotografii. Spočiatku som väčšinou fotil hip-hopové festivaly na Slovensku ako Hip Hop Žije, Welcome summer a pod., ale cítil som niekde vo vnútri, že to stále nie je ono. Zlomový okamih pre mňa nastal asi po roku intenzívneho fotenia, keď som dostal ponuku fotografovať AIR Festival v Čechách. Na vtedajšom ročníku vystupovala aj aktuálna jednotka v rebríčku DJ Mag Top 100 DJs Martin Garrix, Don Diablo, Quintino a D.O.D. Ešte dnes si pamätám ten deň, kedy som si čítal e-mail s informáciou, že by boli veľmi radi keby som sa pridal do oficiálneho tímu fotografov. Cítil som, že toto je cesta, ktorou sa mám vydať.

 

Viem, že ešte študuješ. Je náročné stať sa na Slovensku úspešným fotografom, tak v mladom veku? Aká dlhá je táto cesta?

Náročné to určite je, keďže Slovensko je veľmi malé a festivalov tu až tak veľa nie je. Najmä ak hovoríme o festivaloch zameraných na elektronickú tanečnú hudbu. Cesta je to neľahká a veľmi dlhá, treba tvrdo pracovať a ísť si za svojim cieľom. Podstatné je, nenechať sa odradiť!

 

Ktoré festivaly, alebo podujatia čo si zatiaľ navštívil patria medzi tvoje obľúbené?

Keby som si mal vybrať, ktoré mi naozaj utkveli v pamäti, tak to je určite AIR Festival, kde sa to všetko začalo. Taktiež sa mi veľmi dobre fotil minulý rok Balaton Sound v Maďarsku, 5 Years of Protocol | Nicky Romero & Friends počas Amsterdam Dance Event, ale aj nedávne vystúpenie DJ Antoine v legendárnom klube Energy 2000 Katowice v Poľsku. Tento rok v apríli sme sa s kamarátom na niekoľko týždňov presťahovali do Los Angeles, kde sa neďaleko koná aj jeden z najznámejších hudobných festivalov na svete Coachella, známa nielen svojím prepracovaným line-upom, ale aj svojou neopakovateľnou atmosférou. Na počudovanie to bol môj úplne prvý festival, ktorý som nešiel fotiť a musím sa priznať, že mi pocit položeného prsta na spúšti fotoaparátu veľmi chýbal.

 

Na čo sa hlavne sústredíš, keď fotíš?

Na fotenie ☺ Predovšetkým sa snažím zachytiť atmosféru čo najautentickejšie. Nemám rád štylizované fotografie, na ktorých sú ľudia strojení a nie sú sami sebou. Čaro hudobnej fotografie spočíva práve v jej autentickosti. Na festivaloch, alebo v kluboch sa každý správa prirodzene, každý tam ide s tým, že sa chce zabaviť. Práve preto mojím hlavným cieľom je, aby ľudia, ktorí vidia moje fotografie mali túžbu pocítiť tú atmosféru na vlastnej koži.

 

Čo považuješ zatiaľ za tvoj najväčší úspech a čo ťa v živote najviac inšpiruje?

Za svoj najväčší doterajší úspech považujem svoje nedávne ocenenie v amerických hudobných cenách “Dance Music Awards,” kde som sa v kategórii “Best Music Photographer of the year” umiestnil na neuveriteľnom treťom mieste a predbehol tak dokonca aj filmára Roryho Kramera @rorykramer  , ktorý je autorom mnohých hudobných videoklipov napríklad pre Justina Biebera, The Chainsmokers a Aviiciho. Nesmierne si to vážim a všetkým, ktorí mi poslali hlas, patrí moja nekonečná vďaka. Taktiež ma veľmi teší, keď ma ľudia na festivaloch, ktoré fotím spoznávajú, zastavujú a chcú sa so mnou rozprávať. Práve takéto stretnutia ma vedia nakopnúť, dobiť množstvom novej pozitívnej energie a chuti napredovať ďalej.

 

S akými umelcami si mal možnosť spolupracovať, respektíve a akými momentálne spolupracuješ? Máš medzi nimi aj favorita, s ktorým spolupráca prebiehala najlepšie?

Spolupracoval som už s množstvom účinkujúcich, každý je niečím iný, výnimočný. Veľmi dobre sa mi spolupracuje s mladým talentovaným DJom zo Spinnin’ Records Curbim, alebo s DJom Antoinom, legendou elektronickej tanečnej hudby, autorom hitov ako sú Welcome To St. Tropez, Ma Chérie a pod... Avšak mojou srdcovkou je anglický DJ D.O.D. Vďaka tomu, že som s ním strávil väčšinu jeho minuloročného letného turné sme sa stali zároveň dobrými kamarátmi. Teším sa na nasledujúce leto, kedy ma budete môcť vidieť na viacerých jeho vystúpeniach.

 

Kam by si to chcel vo fotografií ešte dotiahnuť? Aký je tvoj najväčší sen?

Mojím najväčším snom v živote je stať sa oficiálnym fotografom festivalov ako sú Ultra Music Festival, Tomorrowland a vyskúšať si úlohu tour fotografa. Toto leto mám tu možnosť fotiť oficiálne pre Ultra Europe, čo je snom asi každého hudobného fotografa. Bude to pre mňa hneď po AIR Festivale druhý zlomový okamih a verím tomu, že sa mi podarí zachytiť množstvo neopakovateľných chvíľ, o ktoré na tomto festivale nebude núdza. Okrem toho ma tento rok môžete vidieť fotiť aj na Tomorrowlnade, kde budem fotiť pre Axwellove hudobné vydavateľstvo "Axtone Records" na Axtone Stage počas prvého víkendu.

 

Máš už toho nafoteného veľa. Určite máš z fotenia aj nejaký ten zážitok. Ktorý príbeh spätý s nejakou fotografiou, ktorú si nasnímal, považuješ za najlepší?

Tých je veľa ☺ Pamätnou fotografiou je pre mňa určite silueta z vstúpenia D.O.D v Čechách. V prípade hudobného fotografa je veľmi podstatné, aby sledoval najmä svetelnú show a vizualizácie. V tomto klube vizualizácie chýbali cítil som, že fotografiám niečo chýba, impulz, alebo iskra, ktorá diváka navnadí k tomu, aby pokračoval v sledovaní celého albumu fotografií. Tak som začal premýšľať, ako výber fotografií niečím obvzláštniť a povedal som si, že skúsim teraz venovať pár minút foteniu siluet účinkujúceho, návštevníkov a pod. Zakrátko sa mi naskytla príležitosť, kedy všetko do seba zapadlo výraz, svetlá, pohyb...

 

Pamätáš si ešte s akým fotoaparátom si začínal a aký používaš najčastejšie v súčasnosti? Zmenil sa za ten čas, čo sa venuješ práci fotografa aj tvoj pohľad na samotnú fotografiu alebo ju vnímaš stále rovnako ako predtým?

Za posledné tri roky čo sa venujem hudobnej fotografii som vystriedal viacero fotoaparátov rôznych značiek, momentálne fotím s Nikonom D750, s ktorým som spokojný. V minulosti som so sebou na fotenia nosieval dve telá, ale v poslednej dobe som si uvedomil, že podstatné je vedieť zachytiť rozhodujúci okamih a na to nie je potrebné nosiť so sebou tonu techniky, ktorá vás aj tak len núti rozmýšľať, kedy bude najvhodnejšia chvíľa použiť ten daný objektív.

 

Ako prebieha tvoj bežný deň, keď nefotíš a nezaoberáš sa fotografiou?

Momentálne končím gymnázium, takže väčšinu času venujem školským povinnostiam. Doobeda som v škole, po škole sa venujem učeniu a vo večerných hodinách spracovávam fotografie, vybavujem e-maily a samozrejme oddychujem. Pre mňa najväčším oddychom je prezeranie si fotografií a plánovanie budúcich fotení.

 

Si samouk. Čo by si poradil tým, ktorí práve začínajú?

Nech určite fotia, vždy, všade a všetko! Jedine tak si každý nájde druh fotografie, v ktorej sa nájde.

 

Ďakujem za rozhovor, na záver ešte priestor pre teba na pár inšpiratívnych slov. Aké je tvoje motto do života, ktoré ťa ženie dopredu?

Mojím mottom, ktorým sa snažím celý život riadiť je: “Buď sám sebou, buď jedinečný!” Každý z nás je jedinečná bytosť, a preto je potrebné ukázať svetu čo sa v nás skrýva! Ďakujem za rozhovor a verím, že sa všetci čoskoro stretneme na nejakom festivale! A nezabudnite ma sledovať na Instagrame - @pavelkuna

 

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.