Fotograf Jakub Krehel (JKRHN), ktorému učarovala pouličná a lifestylová fotografia

 

 


S Jakubom Krehelom, super inšpiratívnym chalanom, ktorý už má na svoj mladý vek mnoho skúseností a veľa príjemných zážitkov, sme rozprávali o tom, ako to všetko dokázal a čo ešte má pred sebou na ceste budúcnosťou. Som veľmi vďačný, že som sa s ním mohol spoznať a stretnúť. Prinieslo mi to novú pozitívnu skúsenosť do života, ktorá ma inšpirovala. Kubovi učarovala fotografia v Toronte, oslovil ho ASAP ROCKY a má už precestovanú nejakú tú časť sveta. Veď sami uvidíte v dnešnom rozhovore, čím si už Jakub preskákal.


FOTO: JKRHN

 

Čau Kubo, na úvod by si sa mohol našim čitateľom bližšie predstaviť a prezradiť nám, čo vlastne robíš?

Tak v prvom rade zdravím všetkých čitateľov. Moje meno je Jakub Krehel, som z Bratislavy a mám 18 rokov. Fotím prevažne pouličnú, lifestylovú fotografiu a sem tam nejaký ten urbex.

 

Dokázal by si tvoju prezývku JKHRN konkrétnejšie charakterizovať?

Sranda je, že veľa ľudí sa ma pýta, že čo vlastne táto skratka znamená. Pravda je, že pôvodne to mala byť skratka môjho mena, len mi to nejak nesedelo, tak som tam nakoniec zakomponoval n-ko a nejak mi to už zostalo.

 

Ako si sa dostal k fotografovaniu? Je u teba známe, že sa tejto záľube venuješ ako freelancer. Čo ťa k tomu viedlo? Kedy si sa freelancer práci začal venovať?

Vždy ma fascinovala vizuálna tvorba. Aj preto sa venujem fotografovaniu a grafickému dizajnu. Začal som fotiť v Toronte, kde som žil rok. Fotky vždy vo mne vyvolali estetický zážitok a jedného dňa som si scrolloval instagram, uvidel som jednu fotku a vtedy som si povedal, že toto by som chcel robiť. Zaobstaral som si prvý foťák a začal som fotiť. V Toronte som sa stretol s veľmi zaujimavými ľudmi, ktorí ma inšpirovali po celú dobu čo som fotil. V podstate som s nimi začal fotiť a stretávať sa.  Pracoval som s menami (@brxson, @marvvxi, @shaqvel, @jayscale). Ono takto, fotenie pre mňa v podstate ani práca nieje, je to hobby, ktoré ma neskutočne napĺňa. Vyberám si veci, ktoré budem robiť. Najviac na svete nemám rád ak musím fotiť niečo čo nechcem.

 

Opíš nám tvoje najlepšie zážitky, respektíve skúsenosti, ktoré si získal počas fotografovania? Na ktoré skúsenosti a zážitky si obzvlášť hrdý?

Zážitkov je veľa. Veľa sme rooftopovali, ale to je veľmi ťažko opísateľné slovami, musíte to jednoducho zažiť. Ďalší zážitok, teda v podstate si nie som úplne istý či to je zážitok. Jedného dňa  ma oslovil Asap Rocky, ktorý povedal že sa mu moje fotky páčia, že či sa s ním nechcem stretnúť a že by som ho fotil. Vtedy nastal ten zlom, kedy som si povedal, že vo fotografovaní toho môžem dosiahnuť oveľa viac, že nie vždy fotografovanie musí byť iba hobby. Bohužiaľ som za ním do New Yorku nakoniec nemohol odcestovať, ale čoskoro by som sa s ním mal stretnúť v Európe. Každý jeden deň strávený s ľudmi, ktorých mám rád je tiež super zážitok. Na čo sa obzvlášť teším je Londýn, kam s frajerkou ideme.

 

Prejdem aj k tým menej úspešnejším, pretože aj zlé skúsenosti slúžia na posun vpred. Skús nám povedať aký bol tvoj najhorší zážitok, ktorý si počas fotografovania zažil, ku ktorému by si sa najradšej nevrátil?

S fotením zlé zážitky nemám, keďže si vyberám čo fotím. Ale asi najhoršie je ak musím fotiť niečo proti môjmu presvedčeniu. Tak sem tam prídu policajti počas Urbexu, ale vždy sa to dá vykecať. Každopádne jedna vec čo ma štve je, že ľudia už nefotia preto, že by ich to napĺňalo alebo aby niečo tvorili, ale len čisto preto, že to je cool.

 

Na aký prístroj fotíš a odkiaľ čerpáš inšpiráciu na svoje fotografie?

Canon 6D + Sigma 24 1.4 a Canon 50 L 1.2 . Inšpiráciu čerpám od bežných ľudí, kamarátov a z miest, ktoré navštívim. Snažím sa fotiť fotografie tak aby to v ľuďoch zachovalo nejaký pocit a aby tam bolo spojenie medzi fotkou a človekom, ktorý si ju pozerá. Najväčšia inšpirácia pre mňa sú moji rodičia a najlepšie dievča na svete, moja priateľka. Chcel by som dať shoutout ľudom, ktorý tiež fotia a ich fotky ma veľmi bavia (@vuhlandes, @sklvr)

 

Aká je tvoja obľúbená fotka a prečo?

Ťažko povedať, keďže každá fotka čo som odfotil je špecifická, ale asi by to bola táto. Prvá preto, že pre mňa znamená fakt veľa a druhá kvôli tomu že sa mi fakt veľmi páči.

  

 

 

Máš ohľadom fotenia aj nejaké ciele do budúcna?

Aktuálne ma čaká štúdium grafického dizajnu v Berlíne a určite mám aj ciele ohľadom fotenia. Pre mňa by bol absolútny strop to, keby som mohol fotiť pre National Geographic. Najviac ma lákajú destinácie nezvyčajného charakteru, ktoré bežných ľudí nelákajú. Určite by som chcel navštíviť Černobyľ a Severnú Kóreu. Tieto miesta majú nádych Urbex štýlu, čiže sú to oblasti, ktoré sú viac menej opustené alebo ťažko dostupné. Taktiež by som rád navštívil Nový Zéland a chcel by som bývať v Chicagu.

 

Ďakujem za rozhovor, na záver ešte priestor pre teba na pár inšpiratívnych slov. Aké je tvoje motto do života a čo by si chcel ľudstvu odkázať?

Nech si každý ide za svojim snom a nech je šťastný 😛


Ak Vás Jakubova tvorba zaujala, môžete si ju pozrieť na jeho stránke: http://www.jkrhn.com/

Tiež môžete zavítať aj na jeho instagramový profil: https://www.instagram.com/jkrhn/

   

   

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.