Filip Parajňák – Mladý talentovaný fotograf z východného Slovenska

 

 


Predstavím Vám človeka, ktorý stojí za kvalitnou kreatívnou prácou. Je to človek z ktorého sršia nápady a pozitívny postoj k životu. Oslovil ma jeho krásnymi fotografiami, ktoré som našiel na Instagrame. Som poctený, že som s ním mohol spraviť rozhovor.


Autor: Filip Parajňák

 Zdravím Filip, môžeš sa prosím na úvod, trochu bližšie predstaviť a taktiež aj prácu, ktorej sa venuješ?

Tak na úvod, volám sa Filip Parajňák. Pochádzam z východného Slovenska, konkrétne zo Spišskej Novej Vsi. Venujem sa fotografovaniu, trošku netypickému, keďže ide o manipuláciu  s obrazom, kde svoje vlastne sci-fi fantázie prenášam do podoby fotografie. Okrajovo sa venujem tiež portrétnym fotografiám.

 

Ako si si predstavoval život po škole, čo si chcel robiť a kam si chcel smerovať?

Plány po škole? Tak mal som svoju prvú kameru, chcel som sa len túlať a fotiť všetko čo ma zaujme. Nemal som extra plány. Vedel som len, že to čo chcem, je venovať sa fotografovaniu a zdokonaľovať sa v tom. To bol môj jediný dlhodobý plán.

 

Ako sa ti podarilo dostať k tomuto remeslu?

Vždy ma fascinovali fotografie, hlavne tie, ktoré neboli obyčajné, ale bolo v nich niečo, nad čím som sa musel pozastaviť a rozmýšľať. Proste v tom hľadať myšlienku. Stále som sa sám seba pýtal, ako to robia? V čom je ten háčik ? Ako niekto dokáže niečo také odfotiť? Tak som sa rozhodol do toho viac vŕtať. Začal som si čítať literatúru o fotografovaní. Ešte vtedy som sťahoval rôzne programy na editovanie fotografii. Potom som narazil na Photoshop a tam to všetko začalo. Zistil som že všetky moje predstavy môžem vložiť do obrazu. Vtedy ešte bez kamery som si sťahoval obrázky z netu a upravoval ich. Po strednej škole môj  prvý zárobok šiel na prvú kameru a dostalo to úplné iné rozmery. Fotky začali byť originálne, keďže som si všetko fotil sám, nemusel som sťahovať z netu pozadia a textúry.  A takto to začalo ... 🙂

 

Autor: Filip Parajňák

Ako vyzerá tvoj deň fotografa?

Po prebudení si pripravím a skontrolujem všetky nápady, ktoré si vopred plánujem. Zbalím si batoh s kamerou a všetkými pomôckami, ktoré mi na dané fotenie treba a vybehnem vonku. Podľa finálnej predstavy fotografie vyberiem miesto fotenia a idem nato. Už len cvakám. Po príchode domov nahádžem všetky fotografie do PC a začína editovanie. Slúchadla do uší, hudba a photoshop.
Takto vyzerá môj deň keď mám naplánované fotenie. 🙂

 

Existuje výtvor, na ktorý si obzvlášť hrdý alebo naopak taký, ku ktorému by si sa najradšej nepriznával? Možno ešte zo študentských čias ...

Som hrdý na všetky výtvory. Určite by som si spomenul aj na práce, ktoré do teraz nikto nevidel a neviem či vôbec ešte existujú 😀  Ale tie čo boli úplné zlé v mojich očiach, veľa som sa na nich naučil, pretože som videl  kde si mám dávať pozor pri ďalšom fotografovaní.

 

Čo by si odporučil začínajúcim fotografom? Na čo by sa mali zamerať ako prvé?

Začínajúcim fotografom by som odporučil len veľa fotiť. Čím viac budete fotiť, tým rýchlejšie nájdete svoj vlastný štýl fotografovania.  😉

 

Aké je tvoje životné motto?

"Tisíc tích ktorí hovoria, neprekonajú jedného ktorý koná"

Preto vravím. Ak máš nápad, vstaň zober všetko čo k tomu potrebuješ a tvor  bez ohľadu na čas, alebo hodnotenie davu.


 

Inšpirujte sa prácami Filipa: www.parajnakphotography.com a instagram @parajnak_photography

      

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.