Dominik Franko, ktorému zavoňalo umenie fotografa

 

 


Pretože na mojom webe rád dávam priestor mladým a talentovaným ľuďom, rozhodol som sa vám predstaviť i Dominika, ktorý vystupuje pod prezývkou Dom Franko. Stretli sme sa na Šírave a som veľmi rád, že som ho spoznal. Dominik sa venuje pouličnej fotografií a  tak som pre vás pripravil rozhovor s ním aby ste sa mohli inšpirovať ako vníma toto umenie on. Pokiaľ by ste chceli jeho tvorbu sledovať nezabudnite mu dať follow na Instagrame pod menom dom.franko. Takže smelo do čítania.FOTO: Dominik Franko

Ahoj Dominik, na začiatok rozhovoru ťa poprosím aby si sa predstavil našim čitateľom.

Na začiatok by som rád pozdravil všetkých čitateľov. Volám sa Dominik Franko mám 17 rokov a nájdu sa ľudia, ktorí ma nazývajú  fotografom. Momentálne ma baví fotiť a to hlavne nočné a pouličné fotky.

 

Čo ťa priviedlo k fotografovaniu?

Už ako malé decko ma veľmi bavilo kresliť. Keď som bol starší tak som svoje kresby začal skenovať do počítača a upravovať ich. Jednoducho povedané rôzne sa s nimi hrať. Potom som spoznal Instagram a tam ma očarili fotky niektorých fotografov. Povedal som si, že prečo by som to neskúsil aj ja. Zaobstaral som si foťák a tam to celé začalo.

 

Skús nám opísať tvoje najlepšie zážitky, respektíve skúsenosti, ktoré si získal počas fotografovania? Na ktoré skúsenosti a zážitky si obzvlášť hrdý?

No kde začať.... vlastne celý čas čo fotím je pre mňa jedna veľká dobrá skúsenosť. Každý deň je pre mňa príležitosť sa naučiť niečo čo kompletne ovplyvní mňa a moju tvorbu.

 

Čo ty a tvoje iné kreatívne záujmy, ktorým sa venuješ okrem fotografovania? Máš nejaké?

Mám samozrejme. Robím grafický design, baví ma kresliť a maľovať. Asi by som to tak zhrnul, že vizuálna tvorba ma baví celkovo.

 

Kde čerpáš inšpiráciu pri tvojej tvorbe? Aké sú tvoje vzory, ktorými sa inšpiruješ?

Na toto je veľmi ľahké a zároveň veľmi ťažké odpovedať. Inšpiruje ma hlavne život. Snažím sa zachytiť v celku obyčajný život, ktorý žijem. Zachytávm ho svojim trochu iným neobyčajným pohľadom, tak ako to väčšine ľudí uniká. A čo sa týka inšpirácie, ktorú dostávam z fotiek iných fotografov, ide skôr o európskych umelcov ako napríklad: @mattsort, @mxmilian.at, pražský fotograf Adam Bakay @adamjecool. Samozrejme tých inšpirátorov je viac, ale jeden z mojich prvých vzorov je aj Jakub Krehel o ktorom si už písal.

 

Aká je tvoja obľúbená fotografia akú si v živote stvoril a skús opísať prečo?

Je to ťažké vybrať, keďže ku každej fotke mám osobitný vzťah a príbeh. Ale myslím, že by to boli tieto dve. Prvá preto, že je na nej stará bezdomovkyňa, ktorá má neustále úsmev na tvári aj napriek životu na ulici. Môže ísť príkladom mnohým ľuďom, ktorí sú nešťastný, stále sa na niečo sťažujú a častokrát to čo majú si ani nevážia. A tá druhá sa mi proste páči... bola odfotená v Ženeve a z celkom netradičného uhla a to ma nej baví.

 

    

 

Ako vyzerá tvoj bežný deň, keď fotíš a bez čoho si ho nevieš predstaviť?

Bez hudby a slúchadiel slúchadiel si ho určite neviem predstaviť. Keď som v meste a fotím, tak sa snažím svet vnímať len očami a nebyť rušený zvukmi. Pri správnej hudbe to funguje ľahšie. Tiež si neviem predstaviť fotenie bez toho aby som mal v batohu jeden starý filmový foťák, keďže ma fotenie na klasický film v poslednej dobe celkom zobralo. Najradšej fotím v podvečer alebo v noci, pretože vtedy majú všetky miesta inú zaujímavejšiu atmosféru.

 

Prezraď nám , kde by si chcel v budúcnosti pracovať? Respektíve aké máš plány do budúcna?

Rozhodne nechcem nič robiť nasilu. Dúfam, že ma fotografia bude baviť ešte dlho a bol by som rád, ak by sa mi podarilo aspoň sa tým čiastočne živiť. Raz by som možno chcel vydať vlastnú fotoknihu.

 

Ďakujem ti veľmi pekne za rozhovor. Na záver máš priestor odkázať našim čitateľom aké je tvoje životné motto, ktoré ťa ženie dopredu? 

Rob to čo ťa baví a tak ako ťa to baví. Na svete žije 7 miliárd ľudí takže, vždy sa nájde niekto komu sa tvoja práca bude páčiť a podporí ťa. Len sa musíš chcieť zlepšovať, prijímať rady a byť trpezlivý.

 

      

 

 

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.