Dj/producent Dlugosh: Rád by som sa dostal na veľké vydavateľstvo ako napríklad STMPD RCRDS, Revealed Recordings, Spinnin’ a podobne…

 

 


Slovenský producent Miroslav "Dlugosh" Dlugoš nie je vo svete elektronickej hudby žiaden nováčik. Má na konte množstvo skvelých trackov a spoluprác. Ako napríklad posledný track "Anything feat. Max Landry" alebo spolupráca s najväčším slovenským elektronickým festivalom EDMANIA, pre ktorý vytvoril minulý rok hymnu "UNITED". Môj podnet spraviť s ním rozhovor bol, pretože ma očarovala jeho neutíchajúca energia rozvíjať svoj talent. Ak sa chceš dočítať o ňom viac, prečítaj si dnešné interview...

 

INSTAGRAM: @dlugoshmusic


Ahoj Dlugosh. Ako dlho sa venuješ elektronickej hudbe? Ako si sa k nej dostal? Môžeš povedať, že je to tvoj koníček alebo sa hudbe venuješ profesionálne?

Ahoj, elektronickej hudbe sa venujem už od ZŠ. Samozrejme začalo to úplne nevinne, no postupne som sa prepracoval až do tejto fázy, kedy to robím profesionálne.

 

Myslím, že za posledné roky na Slovensku ide elektronická hudba tým správnym smerom. Ako to vidíš ty? A ako by si ju opísal ľuďom, ktorí o nej vedia len veľmi málo?

Je pravda, že na Slovensku je elektronická hudba ešte ako sa hovorí v plienkach. V porovnaní s inými krajinami tu v tomto smere nemáme až tak prepracovanú infraštruktúru. No ako píšeš, postupne sa to zlepšuje. EDM má dlhú históriu a obrovské množstvo subžánrov, preto je veľmi ťažké zhrnúť všetko do pár viet.

 

Nemôžem vynechať klasickú Dj-skú otázku. Ako vyzerá tvoj deň keď hráš?

Hehe bolo to oveľa tažšie v minulosti, keď som ešte nebol na tento štýl života zvyknutý. Jedno hranie mi vedelo rozhádzať celkový režim aj na týždeň. Našťastie som sa v tomto smere zlepšil. Dosť to závisí od miesta, kde hrám a od formy dopravy. Ak musím celý deň cestovať tam aj späť, tak sa samozrejme šetrím. To súvisí s dodržiavaním pitného režimu, zdravým jedlom a spánkom. Mám rád, ak pred hraním ideme do mesta, či už iba tak nasať tú atmosféru, alebo na večeru s kamošmi, alebo tímom.

 

Pred nedávnom si spustil projekt respektíve dokument pres. Diary Ep. Čo ťa k tomu viedlo ho vytvoriť?

Diary je seriál, ktorý sme sa rozhodli zrealizovať minulý rok. Hlavná myšlienka za tým bola priblížiť ľudom celkový život "za oponou". Pracujem na zaujímavých projektoch a mám okolo seba tím ľudí, ktorí tiež milujú to čo robia, no a postupne sme zozbierali dosť materiálu, ktorý sme sa rozhodli využiť vo forme, v ktorej ma môžu fanúšikovia vidieť v úplne inom svetle. Nieje v tom žiadna pravidelnosť, kedykoľvek máme pocit, že niečo stojí za zverejnenie, tak ideme do toho.

 

Spolupracuješ s najväčším slovenským elektronickým festivalom „EDMANIA“. Minulý rok si vytvoril pre nich hymnu „United (EDMANIA ANTHEM)“ a tento ročník 2019 sa na tomto festivale objavil aj tvoj booking. Ako vznikla táto spolupráca? Tešíš sa na hranie? Čo ešte s nimi chystáš, načo by sme sa mohli tešiť?

Z tejto spolupráce sa veľmi teším. Je to kvalitný festival a dovolím si tvrdiť, že jeden z najlepších, čo tu máme. Minulý rok ma priamo manažérka festivalu Veronika kontaktovala ohľadom hymny a odvtedy som s nimi zostal v kontakte. Booking ma samozrejme potešil, určite si to užijem, predsa len je to mainstage a beriem to, ako super príležitosť odprezentovať sa ako artist. Nemôžem prezradiť veľa, ale áno, pripravujeme pár prekvapení, s ktorými chceme opäť zdvihnúť level niekde uplne inde!

Nedá mi nespomenúť, že často vystupuješ na akciách „SWITCH“. Aký máš vzťah k tomuto druhu akcie?

Switch je projekt, do ktorého som sa dostal hlavne vďaka môjmu manažmentu a odvtedy udržujeme dobré vzťahy s promotérom Jurajom. Beriem to ako super možnosť priblížiť sa slovenskému publiku a trošku sa tu u nás zviditeľniť.

 

Ako sa snažíš posunúť vo svojej tvorbe? Aký sound chceš napríklad dosiahnuť vo svojich trackoch?

Posunúť sa snažím každý deň. Je pravda, že posledné 2 mesiace som sa nevenoval v podstate ničomu inému. Kľúč v dnešnej dobe je originalita a ja si uvedomujem, že neprerazím, pokiaľ nebudem mať svoj vlastný unikátny štýl. Preto veľa experimentujem. Je to dosť ťažké, pretože dnes je už skoro všetko vymyslené, ale ja som trpezlivý človek a hlavne ma to čo robím baví... Preto sa to určite raz podarí.

 

Ako dlho ti trvá vytvoriť track?

To záleží na viacerých faktoroch. Ale zvyčajne projekty vo finálnej podobe mávajú do 30 hodín čistého času, ktorý som strávil za daným projektom. Niekedy tých 30 hodín dám za 3 dni, niekedy za týždeň, niekedy za mesiac. Z pravidla sa mi ale potvrdilo, že najlepšie projekty vznikli za najkratší čas kedy som bol motivovaný a všetko šlo "ako po masle".

 

Elektronická hudba je žáner, ktorý patrí medzi popredné žánre vo svete. S akým umelcom svetového formátu by si si vedel predstaviť spoluprácu? A prečo?

Kvalitných umelcov je strašne veľa. Vysnívané spolupráce mám skôr so spevákmi a songwritermi, no ak by som si mal vybrať producenta / DJa tak to bude buď Calvin Harris, pretože ten na čo siahne, to sa premení na zlato hehe, alebo Martin Garrix hlavne kvôli jeho energii a pozitívnemu prístupu, s ktorým sa neskutočne stotožňujem.

 

Nad myšlienkou, že by si v budúcnosti vytvoril album si sa nezapodieval?

Album je krok, ktorý určite chcem neskôr vo svojej kariére podstúpiť, ale keď už by som sa k tomu odhodlal, muselo by to byť do bodky premyslené, s príbehom, charakterom a poňaté viac umelecky. To si samozrejme žiada kopec času a momentálne nie som v pozícii, kedy ten čas mám. Nemôžem si teraz dovoliť nič nevydávať rok, alebo dva. Momentálne mám iné ciele, ktorým kladiem väčšiu prioritu.

 

Aké konkrétne 3 tracky momentálne v poslednej dobe počúvaš?

Uf, každý deň počúvam toľko hudby, že je nemožné zúžiť to na 3 tracky. Ale skúsim vybrať 3 z rôznych sub žánrov, ktoré si myslím, že stoja za podporu.

  1. Martin Garrix feat. Bonn - High On Life
  2. Raven & Kreyn - Bad Boy
  3. Taska Black - Forever

 

Máš nejaké nesplnené sny, ktoré plánuješ v blízkej budúcnosti naplniť? Načo sa môžeme tešiť?

Nejde ani tak o sny, ale skôr ciele, ktoré si vždy stanovím a snažím sa dosiahnuť. Momentálne sa sústredím na hudbu. Rád by som sa totiž dostal na veľké vydavateľstvo ako napríklad STMPD RCRDS, Revealed Recordings,  Spinnin' a podobne. Som v pozícii, kedy to už ani nie je o kontaktoch, alebo šťastí, ale skôr o unikátnej hudbe. Preto v podstate nevychádzam zo štúdia hehe. No najbližší väčší projekt odo mňa bude spojený práve s EDMANIOU, čiže tešiť sa môžete hlavne na to 🙂

 

Vždy na záver pokladám moju obľúbenú otázku. Čo je tvojím životným mottom, ktoré ťa ženie dopredu?

 

No matter how hard you work, someone else is working harder. Elon Musk

 

Toto mám vždy na pamäti. Postupne sa kvôli tomu stávam workoholikom. Samozrejme je dôležité tráviť čas s priateľmi a rodinou, ale vždy keď som trošku lenivý alebo na mňa ide jemná prokrastinácia, tak si spomeniem na túto vetu.

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.