Adam Bača, mladý chalan, ktorý vstupuje na dosky kreatívneho priemyslu

 

 


Adam je mladý chalan a o to viac talentovaný umelec, ktorý sa venuje grafickej tvorbe. Pomaly vstupuje na dosky kreatívneho priemyslu. O svojich schopnostiach presvedčil prácou pre známe mená ako napríklad YAKSHA, PIL-C či kanoistu Vincenta Farkaša. Stretnutie s ním ma veľmi inšpirovalo, za to mu veľmi ďakujem. Pevne verím, že zároveň sa budete cítiť inšpirovaný aj vy Adamovou tvorbou a rozhovorom s ním ... 

INSTAGRAM: adam._.baca


RYTMUS 3/3 @rytmusking @kontrafaktnavzdy

A post shared by A D A M B A C A (@adam._.baca) on

 

Ahoj Adam, ako to už býva zvykom, na začiatku rozhovorov, skús sa v krátkosti predstaviť!

Zdravím, moje meno je Adam Bača a pochádzam zo Senice. Momentálne študujem už tretí rok strednú školu grafického dizajnu v Trenčíne. Inak som obyčajný chalan, ktorý chce ísť s chuťou na vrchol, s tým čo ma baví a ma napĺňa.

 

Ako si sa dostal ku kreatívnej tvorbe?

Ku kreatívnej tvorbe som sa dostal v podstate od malička. Rodičia ma v škole zapísali na výtvarný krúžok, keď som mal 6 rokov. No, vtedy ma to nebavilo, chcel som venovať radšej športu. Chodil som na karate a aikido, trénoval som približne 12 rokov. Ako čas plynul som zisťoval, že ma znovu láka venovať sa kreatívnej tvorbe, takže popri športových aktivitách som sa venoval aj tomuto kreatívnemu odvetviu. Mal som vtedy 8 rokov, keď ma rodičia prihlásili na základnú umeleckú školu. Postupne to prerástlo do takej podoby, že v kreatívnej tvorbe pokračujem dodnes. Študujem grafický dizajn v Trenčíne a sem tam vytváram rôzne dizajny. No, a šport  je momentálne minulosťou. 

 

Kde čerpáš inšpiráciu?

Mojim hlavný zdrojom inšpirácie je móda, skateboarding a urban kultúra. Týmto smerom sa v podstate snažím uberať. 

?

A post shared by A D A M B A C A (@adam._.baca) on

 

 

Existuje výtvor, na ktorý si obzvlášť hrdý alebo naopak existuje výtvor, ku ktorému by si sa vôbec nepriznával?

Je to presne tento výtvor. Obraz, ktorý som namaľoval podľa umelca  Leonarda da Vinciho. Na tento som najviac hrdý, maľoval som ho cca 1 mesiac. Použil som naňho techniku vodových farieb a bielej tempery. No a, ku ktorému by som sa nepriznával? ...  Moje diela nejak nezaraďujem medzi tie, ku ktorým by som sa nepriznával. Každé jedno dielo ma postupne formuje a zlepšuje môj rukopis, pretože ten neoklameš.

 

 

Čo ti dala kreatívna práca do života? Povedz mi aká je tvoja najväčšia skúsenosť?

Kreatívna práca mi dala do života veľa, naučil som, že veci nefungujú na 100%, že nemôžem ich brať s nadhľadom, ale skôr s podhľadom. Po nociach veľmi rád tvorím. Jeden večer ma napadlo, že vytvorím grafický portrét PIL-Cimu a poslal som mu ho. Nečakal som, že mi odpíše, ale odpísal mi v jednoduchosti len "palec hore". Po mesiaci portrét, ktorý som mu vytvoril zožal úspech. PIL- C ho pridal na Instagram a chcel sa so mnou stretnúť. Tak som sa s ním stretol na koncerte a navrhol mi aby som mu spravil merch na tento štýl tvorby, ktorý robím. To ma veľmi potešilo, vtedy som pochopil, že moja tvorba má búducnosť. 

 

Máš nejaký vzor, ktorý ťa inšpiruje? Či už zo slovenskej scény alebo zahraničnej scény?

Nemám vzory, vytváram veci, tak ako ich cítim. Skôr sa nechávam inšpirovať vecami a ľuďmi, ktorý ma obklopujú. To mi pomáha rozvíjať sa.

 

Venuješ sa grafickému dizajnu už ako freelancer alebo zatiaľ len naberáš skills?

Môžeme to nazvať, že pracujem ako freelancer. Postupne na zákazkách naberám skills. Aktuálne tvorím nejaké grafické práce pre YAKSHU, ďalej vytváram merch pre PIL C-ho, taktiež som vytváral video pre olymplionika (kanoistu) Vincenta Farkaša.

 

Ako vidíš budúcnosť grafického respektíve kreatívneho priemyslu?

Grafický dizajn má obrovskú budúcnosť. Bol a vždy bude potrebný v tomto svete. Grafický dizajn je veľmi potrebný, aj keď niektorý ľudia si to ani nemusia uvedomiť. Je to druh umenia bez ktorého sa dnes nepohneme. Nachádza sa asi vo všetkom, od fashion až po dizajn obalu...

@supremenewyork ???

A post shared by A D A M B A C A (@adam._.baca) on

 

 

Čo by si odporučil mladým začínajúcim kreatívcom, ktorí chcú preraziť v tomto umeleckom priemysle?

Nech sa hlavne nevzdávajú a tvoria to, čo ich napĺňa. Podstatné je, aby im hneď nestúpla sláva do hlavy, keď sa im podarí nejaký menší  job. Netreba brať všetko 100%, ako som už vravel. No, treba všetko vnímať triezvo a rozumne.

 

Na záver sa stáva mojou obľúbenou otázkou. Aké je tvoje životné motto, ktoré ťa ženie dopredu?

Životné motto bohužial nemám. No, ale asi môžem byť rád za svojich rodičov a partiu kamarátov čo mám. Vždy mi vedia pomôcť a podporiť ma. Ani si to možno neuvedomujú, že tým ma posúvajú viac a viac dopredu.

 

@yak.sha ? @fckthemcom ?

A post shared by A D A M B A C A (@adam._.baca) on

@fobia_kid @pil_c @therealcomebackgang SPACE NIGGA??

A post shared by A D A M B A C A (@adam._.baca) on

"autoportrét" 2/3

A post shared by A D A M B A C A (@adam._.baca) on

Brrr?

A post shared by A D A M B A C A (@adam._.baca) on

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.