22 umeleckých štýlov, ktoré ovplyvňujú dizajn

22 umeleckých štýlov, ktoré ovplyvňujú dizajn

 

 


Každodenne sme zaplavení množstvom informácií, v ktorých môžeme nachádzať zdroje inšpirácie pre dizajn. Ale určite musíme vedieť z čoho si máme správne vybrať.


Najnovšie trendy a štýly môžeme ľahko sledovať na ulici, vo filmoch, v televízií, či obchodoch. Inšpiráciu môžeme čerpať aj v iných kreatívnych disciplínach ako je maliarstvo, sochárstvo, hudba, architektúra, fotografia a film. Ja osobne veľmi obľubujem sociálnu sieť INSTAGRAM, kde vždy nájdem na jednom mieste rozmanitú škálu rôznych nápadov. Inšpiráciu a nápady by sme mali vedieť zatriediť. Keď sa pozrieme na svet iným okom zistíme, že každá vec má iný pôvod, kultúru, vzhľad a mnoho iných odlišností.

Tu môžete vidieť 22 štýlov, ktoré ovplyvňujú dizajn...

 

#1 ABSTRAKTNÝ EXPRESIONIZMUS

Umelecké hnutie, ktoré vzniklo v New Yorku. Vyznačuje sa duchom vzbury a vierou v slobode výrazu. Toto umenie je späté predovšetkým s maliarstvom.


 #2 ART DECO

Elegantný dekoratívny štýl oslavujúci rozmach technológií a rýchlosti formou geometrických tvarou a priamočiareho vyjadrenia.


 #3 ART NOUVEAU

Rozmanito ornamentálny štýl dekorácie, majúci korene v romantizme a symbolizme, charakteristický vlnovkovými čiarami a veľmi štylizovanými prírodnými motívmi.


 #4 HNUTIE ART & CRAFTS

Dekoratívne umenie, nábytok a architektúra snažiaca sa zvrátiť ústup krásy s prichádzajúcou revolúciou.


 #5 AVANTGARDA

Avantgardné umelecké dielo posúva zavedené hranice toho, čo je považované za priateľné, často pri doprovode revolučných kultúrnych alebo politických konotáci či myšlienok.


 #6 BAUHAUS

Prístup k dizajnu, vyjadrujúci pomocou troch základných foriem – bodu, línia a plochy – zmysel pre modernosť.


 #7 KOLÁŽ, MONTÁŽ

Nalepovanie výstrižkov z papieru a iných médií neobvyklým spôsobom (koláž) alebo vytváranie nových obrazov juxtapozícii, superimpozicí  obrázkov či dizajnových diel (montáž).


 #8 KONSTRUKTIVISMUS

Umelecký a architektonický smer, ktorý vznikol po prvej svetovej vojne kladúci dôraz na konštrukciu, funkčnosť, využitie nových materiálov, skla, ocele, ocele a neskôr umelých hmôt.


 #9 KUBIZMUS

Umelecký smer založený na neperspektívnom zobrazení skutočnosti, zhutnené do elementárnych tvarov napríklad kociek.


 #10 DEKONŠTRUKTIVIZMUS

Forma kritického postoja k tradičným spôsobom myslenia, spochybňujúce zavedené hodnoty tak, jak sú nám prezentované. Na obrázku budova postavená netradičným štýlom.


 #11 MRIEŽKA

Grafická štruktúra uľahčujúca usporiadania prvkov v rámci určitého dizajnu. Základná mriežka slúži ako vodítko k umiestneniu textu, obrázkom, diagramom, čísiel strán, pruhom, čiar a podobne.


 #12 GÝČ

Štýl považovaný za podradné, nevkusné napodobenie niektorého z iných umeleckých štýlov. Nazývaný aj ako fake. Často sa používajú prehnané sentimentálne alebo odpozerané (prípadne oboje) vzory. Tiež masovo produkované diela považované za plytké, hlúpe či obmedzené.


 #13 MODERNIZMUS

Hnutie vytvárané západnou industrializáciou a urbanizáciou. V modernizme sa preferujú jednoduché, utilitárne rysy a odmieta sa prepracovaná okrasnosť.


 #14 POINTILIZMUS (DIVIZIONIZMUS)

Pointilizmus je štýl maľby, kde z malých bodiek tvorených základnými farbami vznikajú pri pohľade z väčšej vzdialenosti sekundárne farby. Na rovnakom princípe funguje televízna obrazovka.


 #15 POSMODERNIZMUS

Hnutie vracajúce sa v umení ku skorším myšlienkam ozdôb a dekorácii. Spochybňuje tradičné predstavy spoľahlivej reality a autorít.


 #16 PSYCHODELIA

Anti-kultúra spochybňujúca tradičné hranice. Psychodelia má veľký význam v hudbe, umení a dizajne. Vzhľad sa zakladá hojne na využívaní svetelných, eklektických farebných schémach, interfrekvenčných vzoroch a krivkách.


 #17 REPORTÁŽ

Fotografický žáner, ktorý je charakteristický zachytením rozhodujúcich okamihov reálneho života, radosti i hrôzy sveta.


 #18 SURREALIZMUS

Hnutie, ktoré sa snažilo o uvoľnenie potenciálu podvedomia zobrazovaním reality bez ich reálnych obmedzení. Uvedomujeme si, čo vidíme, ale nie je to to, čo sme si mysleli.


 #19 MOZAIKA

Opakujúci  sa geometrický dizajn pokrývajúci povrch bez medzier či prekrývajúcich sa materiálov. Mozaika je charakteristická používaním súvislých vzorov.


 #20 ĽUDOVÝ JAZYK

Bežná reč,  čím sa dorozumieva určitá skupina, komunita alebo región. Dizajnéri môžu tento štýl do svojich diel napr. prostredníctvom nájdených vecí (dopravných značiek), slangu či nárečia.


 #21 ZEITGEIST

Morálne a intelektuálne trendy určitej éry, duch danej doby. Charakteristické pre Zeitgeist býva nevyhnutne dotknutá móda, umenie i dizajn. V jednoduchosti, starým veciam dodáme moderný nádych. Ako tomuto hojdaciemu kreslu na obrázku.


 #22 URBEX

Urban exploration alebo “mestský prieskum” je súkromný prieskum verejne neprístupných objektov. Najčastejšie sa jedná o staré, opustené, alebo zrúcané urbanistické objekty ako napríklad budovy, továrne, nemocnice, tunely, mosty, podzemie, strechy a podobne. Je to druh zábavy alebo skôr adrenalínového športu.


Ak ste sa stretli aj s inými umeleckými štýlmi dizajnu okrem tých,ktoré som spomenul v dnešnom článku, kľudne sa s nami o ne podeľte v komentároch...

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.