15 fotografických projektov, s ktorými sa stretávame v bežnom živote

15 fotografických projektov, s ktorými sa stretávame v bežnom živote

 

 


Fotografie na nás pôsobia v súčasnom svete z každej strany. Pôsobia na nás pomocou reklám, televízie, mobilu, internetu či už akejkoľvek mediálnej jednotky.


Hneď zo začiatku spomeniem sociálnu sieť Instagram. Nachádza sa tam raj fotografií. Instagram patrí medzi top 10 sociálnych sietí na svete. Na svoju propagáciu ho používajú firmy, ale aj obyčajní smrteľníci. Každodenne tam pribudnú milióny fotografií, ale každá jedna fotografia má úplne iné čaro. Preto vznikajú fotografické projekty, aby sme vedeli kam máme fotografie zatriediť. Tieto fotografické projekty som zhrnul a tu je môj výber...

 

Určite radi aj vy radi fotografujete a týchto 15 fotografických projektov vám nakopne kreativitu pri zriaďovaní snímok...

 

#1 Abstraktné obrazy

Fotografia má moc premeniť veci na umenie, prípadne znehybniť tvary, ktoré na seba nachvíľu prevzali nejaký význam, ktorý pôvodne nemali. Najľahšia cesta k abstraktnému dielu sú detailné zábery, lebo tie zdôrazňujú grafiku a odstraňujú kontext.

Zdroj: www.pexels.com


#2 Architektúra

Vybudované prostredie môže byť zdrojom nekonečných fotografických príležitostí. Problém nie je nájsť niečo k foteniu, ale zredukovať to na nejakú rozumnú úroveň. K foteniu budov môžeme pristupovať v podstate dvoma spôsobmi. Umelecky, keď objekt chápeme ako objekt voľnej interpretácie, alebo sa môžeme pokúsiť o dôveryhodné zachytenie zámeru architektonického dizajnu.

Zdroj: www.pexels.com


#3 Dokumentárna fotografia

Do kompletného spektra dokumentárnej fotografie patrí  zaznamenávanie „slabých“ príbehov. Ako napríklad postup práce alebo rodinný život. Môže to byť zaznamenávanie aj „silných“ príbehov. Ako sú napríklad občianske vojny, vzbury alebo obchodovanie s drogami. Objekt fotenia môže byť už akýkoľvek. Základom je vytvoriť základnú dokumentáciu na báze zaznamenávania každodennej existencie ľudí na celej planéte.

Zdroj: www.pexels.com


#4 Pouličná fotografia

Vynález 35mm miniatúrneho filmu a malých fotoaparátov umožnil fotografom vydať sa nekonečne zo štúdia do sveta. Od tej doby sa ukázali nevyčerpateľným zdrojom obrazového materiálu mestské ulice. So svojim fotoaparátom môžete preskúmať ulice akéhokoľvek mesta. Môžete tým veľmi veľa získať a zároveň lepšie spoznáte aj svoje okolie.

Zdroj: www.pexels.com


#5 Dovolenka a cestovanie

Vďaka moderným fotoaparátom je zriaďovanie snímok na dovolenke zábavou.  Za pár rokov, keď si budete svoje cesty prezerať  vám ich tieto snímky ľahko pripomenú. Viac uspokojivejšie je však vytvárať obrázky, ktoré majú v sebe nejaké kúzlo a presahujú hranice v okruhu vašich priateľov a rodiny.

Zdroj: www.pexels.com


#6 Svadba

Dokumentárny prístup ku svadbám je záležitosť vylepšených fotoaparátov. Na snímkach sa môže objavovať každý svadobný hosť. Od babičky až po batoľa.

Zdroj: www.pexels.com


#7 Deti

Deti bývajú fotografované rôzne, podľa toho či ich poznáme alebo nepoznáme. Dôvodom je, že máme tendenciu pristupovať ku známym objektom inak ako ku neznámym. Tak napríklad väčšina ľudí uprednostňuje fotenie svojich detí, keď vypadajú najlepšie ( v atraktívnom, čistom oblečení, keď sa usmievajú). Odlišný prístup sa vám môže naskytnúť ak budete na návšteve na odlišnej časti sveta. Fotografovanie detí bude súčasť miestnej pouličnej scény. To naopak dodá vašej snímke veľmi odlišný náboj.

Zdroj: www.pexels.com


#8 Krajina

Prírodná krajina – topografia pevniny, vody ozdobené rastlinami,  polia osvetlené slnkom a oblohou. Toto prostredie je jedno z najvhodnejších a zároveň najnáročnejších oblastí fotografie. Krajinu sa dá fotografovať z akéhokoľvek uhlu, v akomkoľvek okamihu a za akéhokoľvek počasia.

Zdroj: www.pexels.com


#9 Mesto 

Akákoľvek väčšina ľudskej populácie žije v mestách. Mesto preto býva jedným z najbohatších zdrojov obrázkov. V každom meste na svete, nech už je nudné alebo nádherné, stredoveké alebo moderné, nájdete nekonečný potenciál pre fotografovanie.

Zdroj: www.pexels.com


#10 Tlmené svetlo

Zriaďovanie snímok pri tlmenom osvetlení znamenalo skôr použitie dostatočného osvetlenia, objektívov s extra veľkými clonami alebo stratu obrazovej kvality (možno aj všetko dohromady). Dnes to už ale nefunguje. Citlivosť senzorov sa zlepšila až do tej mieri, že obrázky sa dajú snímať aj pri mesačnom svite.

Zdroj: www.pexels.com


#11 Zvieratá

Keď fotíte svojich zbožňovaných maznáčikov, je ľahké dovoliť vašim pocitom ovplyvniť tvorbu vášho snímku. Pri vytváraní snímok so zvieratami je dôležité sa zamerať na okamihy, keď vydávajú elegantné gestá, aby fotografia mala svoje čaro.

Zdroj: www.pexels.com


#12 Panoráma

Základnou myšlienkou panorám je, že zaznamenaný snímok obsahuje väčšiu časť scény, než by ste v danej chvíli mohli vidieť, bez toho aby ste otočili hlavu z jednej strany na druhú. Pri vytváraní takejto snímky sa musí objektív fotoaparátu točiť z jednej strany na druhú.

Zdroj: www.pexels.com


#13 Živé udalosti

Fotografovanie živých udalostí ako napríklad prehliadok, pouličných osláv, demonštrácii alebo koncertov pod šírim nebom, predstavuje radu výziev. Nachádzajú sa tam zástupy, pohybujúce sa objekty, rozmanité svetelné podmienky a neustále sa meniace akcie, ktoré môžu byť behom niekoľkých minút preč.

Zdroj: www.pexels.com


#14 Portréty

To čo každého na vynáleze fotografie vzrušovalo najviac, bola možnosť ľahko zhotovovať realistické podobizne rodiny a priateľov. I dnes ale zostáva portrétovanie najčastejšie uvádzaným dôvodom pre zriaďovanie fotografií. So zmenami v spoločnosti teraz portrét znamená akýkoľvek obrázok, ktorý zobrazuje aspekt ľudskej osobnosti. To znamená, že samotná tvár nemusí byť ani viditeľná alebo zreteľná.

Zdroj: www.pexels.com


#15 Fotografovanie mobilom

Fotoaparáty zabudované do moderných mobilných telefónov pohodlne prekonávajú kvalitu a schopnosť niektorých digitálnych fotoaparátov. Je to kombinácia najvyššieho možného pohodlia. Fotoaparát máte vždy po ruke, pretože so sebou vždy máte  mobil. Fotoaparát v mobilnom telefóne je najrozšírenejším typom fotoaparátu.

Zdroj: www.pexels.com

 

 

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.