10 návykov, ktoré ma sprevádzajú na ceste produktivity

 

 


Momentálne sa nachádzam v štádiu, keď si môžem povedať, že som spokojný so svojim životom. Prednedávnom mi odbil 21. rok môjho života. Mám prácu, ktorá ma baví. Vo voľnom čase sa venujem vlastným projektom. Som veľmi vďačný za moju priateľku, ktorá ma vo všetkom podporuje. Mám rodičov, ku ktorým sa môžem vždy s radosťou vrátiť, hoci už u nich nebývam. Som osamostatnený takmer dva roky. Taktiež nezabúdam na svojich blízkych, ktorí mi vždy podajú pomocnú ruku.


 

Nechcem aby to vyznelo, že sa chvascem. Mierim k tomu, aby som vás v tomto možno trochu inšpiroval, že aj v mladom veku môžeš byť spokojný so svojim životom. Nepotrebuješ k tomu ani tučné bankové konto, pretože úspech sa nemeria miliónmi na účte, ale tým akým si človekom. Jednoducho chcem tým vyjadriť verejnú vďaku mojej priateľke, rodine, blízkym, priateľom alebo komukoľvek inému kto mi pomáha. Stále sa držím pravidla, ako si zariadiš tak máš! Pretože sami si riadime svoj život vlastnými skutkami. Nazval by som to, že si ho aj tak trochu dizajnujeme. Všetci chceme mať predsa pekné životy.

Ako som spomínal, že každý si zariaďujeme svoj život podľa seba, tak ja sa riadim týmito desiatimi návykmi. Pomáhajú mi na zvládanie všetkých životných situácií. Ak máš chuť, kľudne sa nimi inšpiruj aj ty ...

 

1.Meditácia

Už dávno nie je meditácia len pre šarlatánov, ako si niektorí laici myslia. Preto si ju nevysvetľuj zle! Je to nakopávač energie, ako aj pre mňa, tak aj pre mnohých ľudí. S radosťou ňou začínam deň alebo si na meditáciu nájdem čas pred spaním. Priznám sa, že niekedy ju vynechám, ale snažím sa meditáciu dodržiavať pravidelne. Vysvetlím to úplne jednoducho, aby si mal v tom jasno. Vyčlením si 10-15 minút denne a pravidelne dýcham. Je to veľmi dobrý spôsob, ako si prečistím myseľ a zrelaxujem.

 

2.Vyhýbam sa bulvárnym denníkom

Pri tomto odstavci začnem citátom „si presne to, čo čítaš“! Každý deň sme zavalení množstvom informácií. Mnohokrát sa stane, že sa k nám dostane neskutočné množstvo informácií, ktoré ani pre svoju existenciu nepotrebujeme. Preto medzi informáciami filtrujem. Nemám rád každé médium, čo šíri negatívne myšlienky. Nezaujíma ma, ako niekto zabil suseda, či aký prominentný pár sa znovu rozišiel alebo nebodaj, kde zase hrozí vojna. Fakt médiá podobného typu ako Nový Čas, Plus 7 dní, Topky atď... ignorujem. Prináša to iba pocit strachu a zvrátenia o tom, ako sa vo svete zle žije. 

 

3. Obmedzujem televíziu

Televíziu ako takú neodcudzujem, ale mám dosť tých programov, ktoré ničia inteligenciu a zároveň nás oberajú o čas. Mám na mysli napríklad slovenské reality show. Fakt bieda sa nato pozerať... Keď už pozeraniu televízie venujem svoj drahocenný čas (predsa som len človek), tak si vyberám programy, ktoré môjmu intelektu niečo dajú. Najradšej sledujem dokumentárne filmy.

 

4.Vyhľadávam nové kvalitné informácie

Ešte 3 roky dozadu som nechcel o knihách ani počuť. Jedného dňa sa to ale zmenilo. Čakal som cca 1-2 hodiny na brigádu a z dlhej chvíle som zašiel do kníhkupectva Martinus. Zablúdil som do sekcie motivačná literatúra a schmatol som do ruky knihu od Roberta Kiyosakiho „Bohatý otec, chudobný otec“. Možno si teraz hovoríte, že zase nejaká kniha z motivačného porna, kde väčšina textu sú len prázdne slová. Neuveríte mi, ale mňa tá kniha posunula ďaleko. Keď som ju prvý krát čítal, nevedel som sa od nej odtrhnúť. Odvtedy sa ako keby vo mne prebudil impulz vyhľadávať nové informácie. Snažím sa čítať aspoň jednu knihu za mesiac. Nezáleží na tom, či už to je nejaká náučná literatúra alebo literatúra s pútavým dejom. Každá dobrá kniha ma vie vniesť do iného sveta, kde viem poriadne vypnúť. Keďže môj hlad za informáciami neutícha, tak neustále študujem kvalitné stránky s poriadnou dávkou inovatívnych myšlienok. Nájdem ich na Startitup.sk, Sketcher.sk, Visbility.sk a Interez.sk. Keďže som milovník architektúry a zaujímam sa o dianie vo svete, tak nemôžem zabudnúť na Realitytrend.sk, Yimby.sk, Archinfo.sk, Createspace.sk a Hospodárske noviny. Čítanie mi dáva voľbu jednoduchšie sa rozhodnúť. Som viac informovaný. Viem sa lepšie vyjadriť a získavam nadhľad.

5.Nesťažujem sa

Život prináša aj mnoho zlých momentov. Takých momentov som už zažil neskutočne veľa. Preto sa zameriavam len na dobré veci v mojom živote. Nechcem sa pozerať na svet v negatívnom svetle. Zas a znova sa mi len potvrdilo, že keď sa zameriavam na dobré veci, tak cítim, že ma dobré veci posúvajú vpred.

 

6.Vytváram kreatívne veci

V každom z nás drieme kus detskej kreatívnej duše. Iste si spomínaš na detstvo, keď si si rád vyfarboval svoju omaľovánku. Ja fungujem na podobnej báze. Jednoducho rád vytváram nové veci. Sem tam sa hrabem vo photoshope a venujem sa vizuálnej tvorbe. Občas si lepím modely domčekov zo špajdlí. Dosť často to aj býva, keď podľahnem hudbe. A aby som nezabudol na záľubu k fotografovaniu. Táto záľuba mi dáva možnosť uchovať si všetky skvelé momenty. Podieľanie sa na kreatívnej tvorbe mi dodáva pocit radosti a slobody. Najlepšie na tom je, že to rozvíja predstavivosť.

 

7.Stretávam sa s novými ľuďmi

Mnoho ľudí chce izoláciu od dnešného sveta. Ja toto správanie ľudí veľmi nepodporujem, aj keď niekedy je samota pre nás dôležitá. Samota nám pomáha nájsť samých seba a utvrdiť si myšlienky. Zase na druhej strane stretnutie s novými ľuďmi rozširuje naše obzory. Veľa krát sa mi stalo, že som sa stretol s takými ľuďmi, ktorí ma naplnili poriadnou dávkou energie. Mám rád takých ľudí, ktorí sa na nič nehrajú a jednoducho sú sami sebou. Aj pri tvorbe blogu IN-DESIGNERS sa mi podarilo stretnúť sa s mnohými zaujímavými ľuďmi. Odporúčam ti, neboj sa oslovovať ľudí, ktorí ťa inšpirujú. Nikdy nevieš, kedy ti niekto spríjemní deň alebo zároveň ho ty spríjemníš niekomu.

 

8.Zábava

Neexistuje žiadna dokonalá bytosť. Všetci sme niečím blázniví. Preto neutláčaj v sebe toho blbca, ktorý ťa ťahá preč od zábavy. O čom by bol predsa tento svet, keby niet zábavy? Vždy si treba nájsť čas na priateľov. Vybehnúť s nimi na párty, na pivo alebo zahrať si s nimi nejakú hru. To, že som dospelý neznamená, že sa nemôžem baviť. Milujem chvíle, keď mám čas na bláznovstvá. 

 

9.Oddych

Milujem chvíle, keď môžem odhodiť všetky starosti a odľahčiť svoju myseľ od prebytočných myšlienok. Vždy si najradšej sadnem do môjho create space, zapnem focus music, k tomu si zapálim čajovú sviečku a užívam si čaro pokoja. Prechádzka s frajerkou v prírode alebo v uliciach je tiež na nezaplatenie. Tiež mi je fajn aj pri šálke kávy. Nezabúdam si nájsť čas na seba a svoj oddych. Vychutnávam si životné okamihy, ktoré sa nedajú nikde kúpiť.

 

 

10.Neustále na sebe pracujem

Najdôležitejšie v živote je, aby si človek našiel vlastnú cestu po ktorej chce kráčať. Ak si ju ešte nenašiel, hľadaj, pretože nič nie je dôležitejšie, ako nasledovať svoje sny. Našiel som to, čo prajem každému. Robiť na veciach, ktoré ma bavia a inšpirujú. Držím sa pravidla: "Ak ťa niečo nebaví, tak to jednoducho nerob!". Život je príliš krátky na to, aby každý z nás strácal čas nad vecami, ktoré nás oberajú o čas a energiu. Prešiel som si už mnohými zamestnaniami, nástrahami a niekedy aj zlými životnými rozhodnutiami. Každý v živote robí chyby. Je to najlepší spôsob, ako sa v živote niečo naučiť, pretože chyby nás posúvajú ďalej a hľadajú riešenia v našom živote. Stále niečo nové testujem, skúšam a zároveň robím chyby, pretože vtedy sa naučím, čo je pre mňa dobré. Mám mnoho plánov, ktoré chcem naplniť. Napríklad jeden z nich je viac cestovať. Takže plňte si sny a užívajte si život aj vy! (peace)


 

Na záver dodám výrok od Stanislava Štepku:

Človek by si mav celkom skromne povedat: Pane Bože, až tak mnoho toho nevím, a preto satu na svete budem radšej vácej čudovat jako svet menyt.Pri čudovaný totyž nelítajú trísky, a nekapú ryby, ale rastú stromy a padá snah, a šecko je nasvojom míste a v porádku jako ždy tedy, ked je na jar naozaj jar, v lete leto, na jesen najablony jabĺčko, v zime zima, na človekovi hlava, a v človeku... srcco."

~Stanislav Štepka~

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.